Bogota – górskie miasto labirynt i stolica Kolumbii

Bogota jest stolicą Kolumbii. Populacja miasta sięga 10 mln osób. Bogota leży w centralnej części kraju w górach – północnych Andach, na wysokości 2.640 m n.p.m. Z tego powodu Bogota jest miastem o ustabilizowanym klimacie – temperatura waha się średnio od 16-20 st. C w ciągu dnia. W nocy robi się chłodno – nawet do 0 st.C. Słońce przeplata się z chmurami, czasem mocno wieje. I tak przez cały rok niezmienne 🙂

Bogota, choć posiada rozplanowany i regularny układ ulic, które przecinają się pod kątem prostym, przez miejscowych nazywana jest labiryntem. Dlaczego – pytam? Bo łatwo się zgubić – odpowiadają. I mają rację 🙂

Widok na miasto, otoczone górami

źródło: bogota.gov.co

 

 

Z ważniejszych rzeczy:

 1. Ulice przebiegające z południa na północ to carreras, z zachodu na wschód to calles.  Jeśli „carrera” nie jest ulicą równoległą, ale skośną to wówczas nazywa się transversal, gdy „calle” jest skośna to diagonal.
 2. W mieście jest wiele placów, z najważniejszym Plaza de Bolívar na czele. W ten sposób można w miarę łatwo zorientować się jak dojść w wyznaczone miejsca.
 3. Bogota, jak każde duże miasto ma dzielnice luksusowe ale i te całkiem biedne. W centrum wysokie, oszklone biurowce, na obrzeżach biedne chatki. Niestety w centrum można spotkać osoby bezdomne śpiące pomiędzy budynkami.
 4. Bogota nie ma metra. Dość dobrze zorganizowany jest transport autobusowy. To jednak powoduje, że zanieczyszczenie miasta jest dość wysokie.
 5. Czy w Bogocie można się czuć bezpiecznie – bez wielkiego opisywania – dokładnie tak jak w Warszawie. Nie szwędać się wieczorami samemu i nie nosić przy sobie całego dobytku.
 6. Praktycznie wszędzie jest otwarta sieć WI-FI i można z niej bezpłatnie korzystać, choć szybkością nie zaskakuje.
 7. Ceny – wysokie, jak w większych miastach europejskich. Dzięki temu jednak (jak wszędzie w Ameryce Południowej), że kwitnie handel uliczny – można w dość tani sposób wyżywić się i ubrać. O cenach, za różne usługi i rzeczy napiszę w osobnym wpisie.


Polecam przydatne linki – tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


 

Zdjęcia z wycieczki po uliczkach Bogoty

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.

 

 

Dodaję zdjęcia z mojego ulubionego miejsca – Macumba (42-88) – sklep z przepięknymi rzeczami – ozdoby z całej Kolumbii i innych stron świata. Jak tu wejdę, mimo, że sklep jest mały, to przez godzine nie mogę wyjść 🙂

 

Wszechobecna muzyka

 


Polecam przydatne linki – tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 75
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

1 komentarz

 1. Post użytkownika Magdagaskar.pl.

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kuba – bo turysta nie ma czasu ale ma pieniądze

Byłeś na Kubie? Kuba - piękny kraj! Całkiem inna kultura i obyczyje. Inny system, inny..... świat :-) Kuba to taki kraj,...

Zamknij