Borobudur zapomniana świątynia na Jawie

Borobudur – tak nazywa się miasteczko na wyspie Jawa w Indonezji, gdzie znajduje się, słynna już teraz, świątynia o tej samej nazwie.

Borobudur jest świątynią buddyjską. Bardzo, bardzo starą, bo powstała, jak donoszą źródła, pomiędzy ok.  750 a 850 r. n.e.

Okazuje się, że ta świątynia jest jednym z największych obiektów kultu buddyzmu na świecie.

O tym, że warto było ją zobaczyć świadczy fakt, że w 1991 r. Borobudur została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gdzie jest Borobudur

Borobudur znajduje się na jednej z większych wysp Indonezji – na Jawie. Tu znajduje się stolica kraju – Dżakarta.

Z Dżakarty do Borobudur jest ok. 500 km.

borobudur gdzie się znajduje

Jak dostać się do Borobudur i jakie są koszty opisałam dokładnie >>w tym wpisie<<.

Krótka historia świątyni Borobudur

Tak naprawdę nie wiadomo jaka była dokładna data wybudowania świątyni, jaki był jej cel, ani kto zlecił jej budowę.

Płaskorzeźby, które znajdują się na świątyni mogą dowodzić, że było to ok. 800 r.n.e. W tych czasach obszarem władała dynastia, która pozostawiła po sobie także inne świątynie i budowle kultu religijnego. Analizy wskazują, że świątynia Borobudur znajdowała się na szlaku kilku innych świątyń i jako największa kończyła pielgrzymki do miejsc świętych. Wejście po schodach na sam szczyt Borobudur oznaczało pełne zakończenie podróży modlitewnej.

Świątynia, z niewiadomego powodu, szybko została zapomniana, a może i nawet porzucona. Mówi się, że nastąpiło to już w XI wieku.


bankier ubezpieczenie turystycznehotelscombined


Badania dowodzą, że ok. 1200 r. na Jawie miały miejsce wybuchy wulkanów połączone z trzęsieniem ziemi, które poważnie zniszczyły budowlę. Dodatkowo rozrastająca się dżungla otaczająca świątynię naruszyła poważnie strukturę bloków kamiennych. Ogromne korzenie roślin wrastały w jej konstrukcję.

Ponownie została odkryta w 1814 r. przez oficera brytyjskiego w okresie kiedy na Jawie panowali wyspiarze (1811-1814). Zostały wtedy podjęte pierwsze prace konserwatorskie i wykopaliskowe. Jednak kompleksową odbudowę przeprowadzili Holendrzy dopiero w latach 1907–1911.

W 1991 r. świątynia Borobudur została wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W tym miejscu muszę Tobie zaproponować zajrzenie do wpisu >>Lwia skała na Sri Lance<< – to obiekt, który także został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO i chyba zrobił na mnie większe wrażenie niż Borobudur, choć to pewnie kwestia gustu.

Świątynia Borobudur

Borobudur zbudowano z ok. 2 mln kamiennych bloków. Dziś obiekt otoczony jest ładnym i zadbanym parkiem, kiedyś znajdował się w środku dżungli.

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.

 

Prawdopodobnie jej nazwa pochodzi od położenia ponieważ „borobudur” znaczy umiejscowiona na wzgórzu. I faktycznie tak jest, z poszczególnych poziomów świątyni rozciągają się piękne widoki.

świątynia borobudur indonezja

 

Budowla pokryta jest rycinami i kamiennymi rzeźbami. Ma kilka poziomów, każdy można obejść dookoła.

 

Na szczycie znajdują się ukryte postaci Buddy, które wszyscy chcą dotknąć, co ma gwarantować pełnię szczęścia w przyszłości.

jest mnie wiele borobudur

Bądź przygotowany na to, że przed świątynią oraz po wyjściu z całego kompleksu zostaniesz „napadnięty” przez miejscowych handlarzy.

 

Ile kosztuje przyjemność zwiedzania świątyni

Bilet wejściowy kosztuje 270.000 rupii, tj. ok. 80 zł. Studencki bilet ma zniżkę 50%.

Jeśli chcesz oglądać świątynię o wschodzie słońca koszt rośnie do 400.000 rupii, czyli ok. 120 zł.

Jeśli zatrzymasz się na noc w miejscowym hotelu czy hostelu otrzymasz zniżkę 15%.

 

Inne przyjemności w Borobudur

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.

Polecam targ ze wszystkim:

 

oraz przejażdżkę po okolicy na rowerze:


Polecam przydatne linki – tanie loty, tańsze niż tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


 

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 32
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

  1. Będę w przyszłym tygodniu w Singapurze i bardzo chciałam pojechać zobaczyć kompleks świątyń Borobudur. Czy mogłabym prosić o wskazówki jak daleko jest z Yogyakarta do tej świątyni i jak długo się tam jedzie? Nie mogę znaleźć informacji lub znajduję sprzeczne. Myślałam o tym aby zostać w tej okolicy trzy dni przed ponownym powrotem do Singapuru. Czy może mi Pani coś doradzić? Będę bardzo wdzięczna.
    Pozdrawiam serdecznie
    Marta

    • HeY Marto,
      w zasadzie dość szczegółowo opisałam to w tym wpisie >> http://magdagaskar.pl/yogyakarta-borobudur-sie-przedostac-dlaczego-warto-wchodzic-schody-stojace-ulicy/.
      Dojazd do dworca autobusowego ze stacji kolejowej to jakieś 15-20 min. Potem do Borobudur dobre 2 godziny.
      Warto zostać tam z 2-3 dni. Sama świątynia plus miasteczko to jeden dzień. Warto pojeździć po wsi, w górach – to kolejny dzień.
      Możesz się zatrzymać w samym borobudur – możesz pochodzić i poszukać (małe miasteczko) lub poszukać noclegu przez tę stronę >> http://www.hotelscombined.pl/?a_aid=127725. Możesz najpierw sprawdzić ceny a potem zapytać czy płacąc gotówką bez rezerwacji przez internet otrzymasz nocleg za niższą stawkę.
      Więcej nie ma tam nic do roboty.
      Powodzenia!

      • Bardzo dziękuję za pomoc i informacje, zaraz wszystko poczytam. Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Z Yogyakarta do Borobudur – jak się przedostać i dlaczego warto wchodzić na schody stojące na ulicy

Dojazd z Yogyakarta do Borobodur jest możliwy bez konieczności jazdy taksówką czy tuk-tukiem. Niestety dworzec kolejowy położony jest dość daleko...

Zamknij