Cartagena – kolonialne miasto nad Morzem Karaibskim

Cartagena jest dość dużym, kolumbijskim miastem. Mieszka tu ok. 1 mln ludzi. To także jeden z głównych portów Kolumbii. Położona na północy kraju, nad Morzem Karaibskim.

Cartagena słynie jednak najbardziej z tego, że jest jednym z najbardziej okazałych i pięknych miast o kolonialnej architekturze prawdopodobnie w całej Ameryce Południowej.

Najbardziej okazała część miasta Cartagena to historyczne, kolonialne stare miasto, wewnętrzne i zewnętrzne. Części te oddzielone są od siebie murami oraz niegdyś kanałem Cano de San Anastasio, który został zasypany w celu budowy nowoczesnej dzielnicy La Matuna.

Cartagena – położenie 

cartagenaCartegena położona jest na północy Kolumbii, w departamencie (województwie) Bolivar. Położenie nad samym Morzem Karaibskim.

Można dojechać do miasta na dwa sposoby: samolotem lub autobusem.

Cartagena – trochę historii, dla tych co lubią 🙂

Miasto zostało założone w 1538 r.

W XVI w. Cartagena była jednym z hiszpańskich portów w Ameryce Południowej, choć mimo swojego znaczenia, była skromnym miastem. To właśnie z tego portu wywożono złoto, srebro i inne dobra z południowoamerykańskiego kontynentu.

Miasto wielokrotnie było zdobywane przez floty innych krajów, dlatego Hiszpanie zdecydowali się na opracowanie planu rozbudowy fortyfikacji Cartageny. Od 1602 r. rozpoczęto rozbudowę istniejącego od lat 60tych XVI w. fortu San Matias, strzegącego wejścia do portu. W 1603 roku po drugiej stronie kanału, którym wpływało się do portu, wzniesiono baterię Fort Santangel, aby zapewnić ogień krzyżowy (ukończono go w 1631 roku). Od 1614 r. rozpoczęło się otaczanie miasta murami. W pierwszej połowie XVII w. wznoszono kolejne forty w okolicy, nad zatoką i portem: Santa Cruz, San Juan de Manzanillo, San Luis de Bocachica i inne.

W 1697 r. pomimo wielu starań miasto zostało zajęte przez siły francuskie pod wodzą barona de Pointis wsparte przez korsarzy. Znacznie został wtedy zniszczony Fort Bocachica (odbudowany i wzmocniony w latach 1719-1725). Sukces Francuzów zaskoczył Hiszpanów i ukazał im konieczność dalszych prac fortyfikacyjnych w rejonie Cartageny.

W 1741 r., gdy miasto zostało oblężone przez Brytyjczyków, którzy jednak miast nie zdobyli. Pomimo zwycięstwa Hiszpanie nie spoczęli na laurach i ulepszanie fortyfikacji trwało. W latach 50. XVIII stulecia rozbudowano fortyfikacje w rejonie Bocachica, powstały tam trzy nowe forty.

Cartagena była jednym z pierwszych miast kolumbijskich, które ogłosiły niepodległość od Hiszpanii. Deklarację niepodległości podpisano 11 listopada 1811 r.

Jako port handlowy Cartagena stała się celem wędrówki przedstawicieli wielu narodów, wśród których byli – mieszkający w mieście do dziś – Żydzi, Włosi, Francuzi, Turcy, Syryjczycy.

Cartagena – miasto kolonialne

Historyczne stare miasto to dzielnice El Centro, San Diego a także zamieszkane przez biedniejszą ludność Getsemaní. Trzeba się dość mocno nachodzić by zwiedzić wszystkie uliczki. Ale jest pięknie i kolorowo.

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.


Zdecydowany na wyjazd do Kolumbii? Sprawdź czy są aktualnie tanie bilety. 

Zalajkuj moją stronę na fejsbook’u – tu na bieżąco podaję informacje o promocjach lotniczych.


 

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 101
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

1 komentarz

  1. Jeszcze słowo o bezpieczeństwie – będąc na Karaibach:

    HeY!Opuszczam już piękne, ciepłe i słoneczne Karaiby. Rozpadły mi się klapki więc to chyba znak, że już. Po drodze…

    Posted by Magdagaskar.pl on 1 kwietnia 2015

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Otavalo i największy bazar w Ameryce Południowej

Otavalo jest niewielkim miastem położonym w północnej części Ekwadoru. Położone w otoczeniu trzech wulkanów: Imbabura, Cotacachi i Mojanda. Samo miasto...

Zamknij