Dziewicza góra i wieża widokowa w okolicach Poznania

Czasem jest tak, że chce się bardzo gdzieś pojechać, pójść, przewietrzyć głowę, ale ani czas ani chęci nie pozwalają na długą wycieczkę. Nie jest przecież tak, że wycieczka będzie ciekawa dopiero wtedy gdy wyjedziemy daleko. Bardzo często, tuż „pod domem” są fajne miejsca, godne polecenia.

W okolicach Poznania, jednym z takich miejsca jest Dziewicza Góra, znajdująca się na terenie parku krajobrazowego Puszczy Zielonki. Jeśli jeszcze tam nie byłeś, a lubisz naturę, spacery, trekking, bieganie, jazdę na rowerze, poszukiwanie ciekawostek przyrodniczych lub chcesz zabrać gdzieś dzieciaki, gdzie ciekawie spędzicie czas, to to jest właśnie miejsce.

Dziewicza Góra – jak tam dojechać?

Kto zna Wielkopolskę, ten wie, że za dużo wzniesień tu nie mamy 🙂 O górach możemy tylko pomarzyć.

Dziewicza Góra jest jednym z najwyższych wzniesień pagórkowatych i znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Cały teren wzniesienia objęty jest specjalnym obszarem ochrony siedlisk o nazwie „Uroczyska Puszczy Zielonki”. Dzięki nie temu nie tylko sama Dziewicza Góra jest krajobrazowo piękna ale cały teren ją otaczający. Są lasy, są pola i są dzikie zwierzęta. Położenie – ok. 10 km na północny wschód od Poznania.

Pod Dziewiczą Górą znajduje się Ośrodek Turystyczno-Edukacyjny Nadleśnictwa Łopuchówko. Jest tam też parking leśny więc nie ma problemu z parkowaniem. By dojechać samochodem z Poznania trzeba kierować się na Czerwona drogą wojewódzką nr 196. W Czerwonaku między budynkiem gimnazjum a Czerwoną Torebką (zgodnie z drogowskazem) skręć w prawo, na rozwidleniu dróg kontynuuj jazdę ulicą Leśną aż do parkingu w lesie. Są znaki – raczej trudno się zgubić.

Dziewicza Góra – co ciekawego?

Park krajobrazowy Puszczy Zielonka powstał w 1993 r., czyli stosunkowo niedawno. Utworzony został by zachować i chronić naturalny kompleks leśny o dużych wartościach przyrodniczych i naukowo-dydaktycznych.

Powierzchnia parku wynosi 11439,40 ha, z czego ponad 80% to tereny leśne. Przez teren parku przepływają rzeki: Warta, Trojanka (Goślinka), Struga Wierzenicka i Potok Dzwonowski oraz znajdują się jeziora: Czarne, Pławno, Kościołek, Leśne, Bolechowskie, Kamińskie i Miejskie.

Dziewicza Góra jest jednym z obiektów przyrodniczych. Wzniesienie o wysokości 144,9 m n.p.m. Klimat jesienny, choć byłam tam zimą, w styczniu 🙂

Nazwa Dziewicza Góra pochodzi z bardzo dawnych czasów, choć lekko ewaluowała. W 1242 r. książę Przemysł I nadał wzniesienie Cysterkom i wówczas nazwano je Dziewczą Górą. 

 

 

Dziewicza Góra – wieża widokowa

Na terenie obszaru Dziewicza Góra znajduje się jeszcze jedna ciekawa sprawa – wieża widokowa.

Wieża widokowa powstała po ogromnym pożarze w 1992 r., w którym spłonęło ok. 250 ha Puszczy Zielonki. Postanowiono wtedy wzmocnić ochronę przeciwpożarową całego kompleksu leśnego. Na szczycie Dziewiczej Góry wybudowano przeciwpożarową wieżę obserwacyjną.

Wieża służy również jako punkt widokowy turystom i można, w określonych dniach i godzinach, wejść na samą górę i podziwiać panoramę Poznania.

Wieża znajduje się na planie koła i ma 40 m wysokości. Poziom kabiny obserwacyjnej znajduje się na 33 m, a pod nią na wysokości 30 m znajduje się taras widokowy.

Ceny i terminy:

Zachęcam by się tam wybrać, w styczniu było pięknie, wyobrażam sobie jak będzie wiosną i latem!

Poleć znajomym to miejsce, może je odwiedzą! Daj lajka i udostępnij – z góry dziękuję!


Polecam przydatne linki – tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

 1. Pasjonujące tezy. Zamierzam tu włazić. Kiedy będą nowiusieńkie teksty?

  • No właśnie, miałam kłopoty czasowe i stąd pewien zator. Ale ale już w przyszłym tygodniu wyjeżdżam (nie wiem jeszcze dokąd co prawda) i wtedy pojawią się nowe teksty.
   Konstrukcja mojego mózgu jest taka, że wena nadchodzi wraz z wyjazdem 🙂
   Pozdrowienia!

 2. Nawet nie wiedziałam, że istnieje takie miejsce w Wlkp. Pewnie kiedyś odwiedzimy szukając pomysłu na weekend z Dzieckiem.
  Dzięki za inspirację 🙂 i życzę wygranej w konkursie!!
  Pozdrawiam!
  Basia

  • Dziękuję Basiu! Polecam Dziewiczą Górę – dla dzieci także jest wiele atrakcji!
   Pozdrawiam!

 3. Polska też jest piękna! Są takie miejsca, które trzeba odwiedzić 🙂
  A Dziewicza Góra to miejsce bardzo urokliwe 🙂

  • HeY!
   W tylu juz miejscach w Polsce byłam… jest pięknie i na Mazurach, i w Bieszczadach. W Wielkopolsce też, chociaż trochę płasko 🙂
   Pozdrawiam!

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ameryka Południowa – 4 noworoczne tradycje

W każdej części świata obchodzone jest nadejście Nowego Roku. W każdej części świata marzy się o tym by ten "nowy" był...

Zamknij