Kolejka do Ella – obowiązkowy punkt w podróży po Sri Lance

Jak wiesz Cejlon, czyli aktualna Sri Lanka, jest niewielką wyspą. W porównaniu do Polski jest prawie 5 razy mniejsza. W takim niewielkim zakątku świata jest jednak mnóstwo ciekawych rzeczy. Przyrodniczo, historycznie i kulturowo Sri Lanka ma się czym pochwalić, ale są tu też bardzo proste rozrywki, które dodają wrażeń i są ciekawym doświadczeniem. Jedną z nich jest przejazd koleją do Ella lub z Ella.

Pierwsze parowozy i kolej zostały uruchomione na Sri Lance by przewozić herbatę. W dawnych latach brytyjski rząd kolonialny zainwestował sporo pieniędzy w pokaźną sieć linii kolejowych, mostów i akweduktów. Dziś to piękne i malownicze trasy kolejowe.

Sri Lanka – Expo Rail uruchomiła stronę internetową z rozkładem jazdy pociągów. Możesz tam w każdej chwili zajrzeć. Kupić bilet na lepsze klasy. Znajdziesz tam numery telefonów i inną pomoc.

Warto choć raz wsiąść za dnia w taki pociąg i pojechać najbardziej malowniczą trasą na świecie z Kandy do Ella lub na odwrót! Trasa wiedzie przez góry, plantacje herbaty i niewielkie miasteczka. Widać górskie szczyty, skalne zbocza i wodospady.  Kolejka jedzie dość wolno – 40-50 km/h, można więc dokładnie obejrzeć świat z okna pociągu.

pociąg do Ella

Widoki w dużej mierze zależą od pogody. Jechałam kolejką w listopadzie, a na Sri Lance to jeszcze pora deszczowa. W górach bywało różnie.

Koszt pociągu z Ella do Kandy:

  • 2-ga klasa/ordinary (bez gwarancji miejsca siedzącego) – 240 rupii (6,24 zł);
  • 1 klasa – 1.150 rupii (30 zł),
  • klasa extra z wyżywieniem – 1.800 rupii (47 zł).

Pociąg jedzie ok. 7-8 godzin i nie dojeżdża bezpośrednio do Kandy, tylko omija je bokiem, jadąc dalej do Kolombo. Dowiedź się i wysiądź w odpowiednim miejscu, w zależności od tego dokąd chcesz jechać.

Kliknij zdjęcie by je powiększyć.

Po 8 godzinach jazdy cieszyłam się, że mogę już wysiąść 🙂 Gdybym jednak miała jeszcze raz możliwość wybrać się w tę podróż skorzystałabym na pewno.

Ella Sri Lanka

Duża, osobista prośba

Jeśli podobał Ci się mój wpis i chciałbyś mi to jakoś powiedzieć, to najlepsze (i bardzo proste) co możesz zrobić, to po prostu kliknąć przycisk “Lubię to” lub podzielić się ze znajomymi tym wpisem w inny sposób – np. udostępnić lub wpisać komentarz. Chcę żebyś wiedział, że będę Ci za to bardzo wdzięczna :)

Bardzo mi zależy na tym, by dotrzeć do jak największej liczby osób, które będą mogły, wraz ze mną, poznawać i podziwiać świat. Z góry Ci za to dziękuję. Dziękuję za wszelką pomoc. To bardzo wiele dla mnie znaczy, a dodatkowo motywuje do dalszej pracy :)

 


Polecam przydatne linki – tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 22
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

1 komentarz

  1. Lecę z żoną na Ceylon 30.01 -10.02.17, czy może się ktoś wybiera?

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ella – kraina wodospadów, pięknych szczytów górskich i pól herbacianych…

Ella na Sri Lance to jedna z ciekawszych wiosek – miasteczek, zlokalizowana w górach na przeszło 1.000 m n.p.m. To...

Zamknij