Kolumbia 2015 – rozliczenie wyjazdu

Ten wpis dotyczy rozliczenia kosztów związanych w podróżą którą odbyłam w marcu 2015 r. Byłam głownie w Kolumbii, kilka dni spędziłam w Ekwadorze. Wiele osób pyta mnie ile kosztował loty, ile noclegi, jedzenie i w ogóle ile kosztował cały wyjazd. Wiele osób sądzi, że takie egzotyczne wyjazdy muszą być i są drogie. Stąd ten wpis – by odpowiedzieć na wszystkie pytania, rozwiać wątpliwości. Z tego wpisu dowiesz się także gdzie kupować poszczególne rzeczy oraz, że to wcale nie jest trudne.

Z ciekawości przed opublikowaniem tego wpisu zapytałam w anonimowej ankiecie, ile – waszym zdaniem – kosztował ten wyjazd? Wyniki ankiety są ciekawe, choć mnie szczególnie nie zaskoczyły. Jakie były Wasze odpowiedzi pokażę w tym wpisie.

Kolumbia nie jest najtańszym krajem do podróżowania. W dużych miastach ceny są typowo europejskie, a więc drożej niż w Polsce. Dopiero gdy sie wyjedzie na prowincję można poszaleć :-).

Fakty dotyczące podróży

 1. Podróż zorganizowałam sama i tym razem podróżowałam sama :-), nie była to wycieczka wykupiona przez biuro podróży! – z mojego doświadczenia wynika, że sama marża biura podróży to min. 50% wartości wycieczki. Wierzcie mi – organizacja wycieczki samemu jest trudna ale tylko do momentu gdy się ja choć raz samemu zorganizuje 🙂
 2. Wszystko – loty, noclegi, jedzenie, zwiedzanie – wyszukiwałam i kupowałam sama 🙂
 3. Przemieszczanie się po Kolumbii i Ekwadorze odbywało się transportem publicznym lub prywatnym ogólnodostępnym – tak jak robią to miejscowi; rzadko używałam taksówki,
 4. Około 30% noclegów zorganizowałam korzystając ze społeczności couchsurfing, co w Kolumbii jest dość znane i praktykowane; szczególnie samotnie podróżujące dziewczyny mają wzięcie :-), ok. 30% noclegów to znajomi Kolumbijczycy lub ich znajomi :-); pozostała część to hostele wyszukiwane za pomocą hotelscombined.
  hotelscombined
 5. Podróż trwała 4 tygodnie.
 6. Koszty dotyczą wyjazdu z Poznania i powrotu do tego samego miejsca.
 7. Koszty obejmują: dojazd i dolot na trasie Poznań – Bogota – Poznań, oraz ubezpieczenie, noclegi, wyżywienie, transport i zwiedzanie – czyli 100% wydatków 🙂
 8. Miejsca, które odwiedziłam – a trochę tego było – możecie zobaczyć we wpisach dotyczących podróży po Kolumbii i po Ekwadorze.
 9. Nie oszczędzałam zbytnio, ale też nie byłam rozrzutna 🙂
 10. Podane koszty dotyczą 1 osoby podróżującej samotnie.

 

Ankieta Kolumbia – ile waszym zdaniem kosztował wyjazd

Ankieta była anonimowa i można ją było wypełniać przez tydzień. Niezbędne, do oceny, informacje podałam na wstępie ankiety. Swoją drogą ciekawie to wyszło – aż 84,4% osób błędnie oceniło koszty wyjazdu! To bardzo dużo!

Wyniki prezentują się następująco:

 

wyniki ankiety Kolumbia

Największa grupa osób (prawie 30%) odpowiedziała, że wyjazd kosztował od 4.000-5.000 zł. Druga grupa – 22% uważa, że 5.000-6.000 zł.

Spora grupa – bo łącznie przeszło 78% uważa, że wyjazd kosztował więcej niż 4.000 zł/os! Są też tacy, którzy ocenili, że wyjazd kosztował powyżej 10.000 zł/os – prawie10%. Ale ok. 6% uważa, że wycieczka kosztowała mniej niż 3.000 zł 🙂

 

Rozliczenie Kolumbia (i Ekwador) – czyli ile to wszystko faktycznie kosztowało?

 

Wyszczególnienie Koszt w PLN Gdzie kupiłam?
pociąg na trasie
Poznań – Warszawa
53,90 zakupione on line
na stronie PKP
lot na trasie Warszawa
– Bogota – Berlin
1 300 zakupione on line
na stronie flipo
autokar na trasie
Berlin- Poznań
40 zakupione on line
na stronie POLSKIBUS
ubezpieczenie 81,04 zakupione on line markecie ubezpieczeniowym
wiza 0 brak wizy do
Kolumbii i Ekwadoru
noclegi, wyżywienie, transport, zwiedzanie, przyjemności 1 859 500 USD wymienione
w walutomat.pl
Łączne wydatki 3 334 zł/os

 

 

Z wyliczenia wynika, że sam dojazd tam i z powrotem to koszt: 1.394 zł. Raczej trudno znaleźć tańszy lot do Ameryki Południowej. To była super cena.

Pobyt na miejscu + ubezpieczenie: łączny wydatek 1.940 zł, czyli ok. 70 zł/dzień/1 osobę. Kolumbia wypadła trochę drożej niż Sri Lanka w przeliczeniu na koszty dzienne. Ten koszt można obniżyć do ok. 30-50 zł na dzień. Jak?:

 • częściej korzystać z systemu couchsurfing przez cały czas,
 • omijać drogie atrakcje,
 • podróżować w grupie 3 osób i …
 • nie jadać ani razu w drogich restauracjach 🙂

Teraz już wszystko jasne. No? I co o tym sądzisz? Napisz komentarz pod wpisem.

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomat

Dzięki, że wpadłeś na moją stronę i przeczytałeś ten wpis. Mam nadzieję, że będzie pomocny w planowaniu Twoich podróży. Poleć go znajomym i udostępnij, by też mogli skorzystać 🙂

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

1 komentarz

 1. Komentarze fejsbukowe:

  HeYZmobilizowałam się do podliczenia kosztów ostatniej podróży. W załączonym wpisie podsumowanie wydatków, lotów,…

  Posted by Magdagaskar.pl on 18 kwietnia 2015

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
MyTaxi – taksówki w Warszawie za darmo

Bywasz w Warszawie? A może tu mieszkasz? Dowiedz się jak przemieszczać się taksówką za darmo korzystając z aplikacji MyTaxi. W...

Zamknij