Las Lajas – Sanktuarium jak zamek (Kolumbia)

Sanktuarium Las Lajas [las lahas] jest jednym z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w okolicach miasta Ipiales, w poliżu granicy z Ekwadorem. Miasto położne jest na wysokości 2.950 m n.p.m. Położenie, architektura i magia Las Lajas są jedyne w swoim rodzaju.

Las Lajas to Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej i położone jest na skałach w Ipiales, w kanionie rzeki Guaitara. Widoki są tu niesamowite. Otoczenie górskie, piękny wodospad i ogromna budowla.

 

Las Lajas – jak dojechać

Sanktuarium położone jest w pobliżu miasta Ipiales w Kolumbii, niedaleko granicy z Ekwadorem.

mapa las lajas kolumbia

 

By dojechać do sanktuarium z Ipiales należy udać się na terminal autobusowy, tam pod znakiem „Las Lajas” stoją białe samochody osobowe. Te, najtaniej, dowożą do sanktuarium za 2.200 peso, czyli ok. 3,40 zł. Jedzie się ok. 10 – 15 min.

sanktuarium Las Lajas mapa

 

 

Las Lajas – historia

Z tym miejscem związana jest legenda. Podobno, a było to w 1754 r., niedaleko Ipiales, w kanionie w górskim małej głuchoniemej dziewczynce i jej matce ukazała się Matka Boża. Dziecko odzyskało mowę. W jaskini, w której to się wydarzyło, odkryto malowidło Maryi niosącej dziecko.

Pierwszą kapliczkę w tym miejscu ufundował niewidomy brat Juan de Santa Gertrudis Serra, który zebrał środki na jej budowę wędrując po kraju. Po ukończeniu budowy miał on rzekomo odzyskać wzrok.

W latach 1916–1949 na miejscu kapliczki, zbudowanej w 1803 r, powstała neogotycka budowla. Budowę sfinansowano z datków wiernych.

Matka Boża z Las LajasNazwa bazyliki pochodzi od skały osadowej „laja”, na której odnaleziono wizerunek Maryi.

Matka Boża z Las Lajas znajduje się w dawnej jaskini, a obecnie – zbudowanej nad nią bazylice (metalowe korony dodali później wierni). Sam obraz to naturalne kolory skały.

Badania niemieckich geologów potwierdziły brak farb i pigmentów, próbne odwierty wykazały, że wizerunek sięga wgłąb skały.

Od kilkuset lat jest narażony na warunki atmosferyczne, wilgoć, spływającą wodę, działalność grzybów i zwierząt oraz dym kadzideł, a mimo to jest bardzo dobrze zachowany.

Las Lajas – sanktuarium i otoczenie

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.

W tym miejscu warto dodać, że Kolumbijczycy, w zdecydowanej większości są katolikami.

Tabliczki, które widziałeś na zdjęciach to prośby, modlitwy i oznaczenie, że się w tym miejscu było.

W sanktuarium spotkałam księdza, co nie jest niczym szczególnym. Ale ten nie tylko zainteresował się tym co robię tu sama ale dodatkowo pobłogosławił pamiątkę, którą kupiłam dla moich rodziców i życzył wszystkiego dobrego na dalszą podróż 🙂

Posyłam wszystkim pozytywne wibracje!


Trochę porad: gdzie tanio kupić ubezpieczenie podróżne, jak kupować loty nawet za 1 zł i gdzie szybko i tanio wymienić walutę.bankier ubezpieczenie turystyczne

baner_biblia_taniego_lataniawalutomat

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 49
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Fin Del Mundo, czyli kolumbijski koniec świata

Bardzo niedaleko Mocoa znajduje się cudowne miejsce zwane Fin Del Mundo, czyli w bezpośrednim tłumaczeniu "Koniec świata". Można tam dojść...

Zamknij