Mdina – miasto twierdza w centrum Malty

Mdina znajduje się w centralnej części Malty. To średniowieczne miasto – twierdza. Położona jest na malowniczym wzgórzu (najwyższy szczyt Malty) i kiedy się do niego dojeżdża widok jest niesamowity. Miasto jest bardzo małe, w całości znajduje się za murami. Cały czas jest zamieszkałe.

Przed laty Mdina była stolicą Malty. To tu kręcono zdjęcia do kilku scen z filmu Gladiator.

Mdina określana jest dziś mianem „silent city” czyli „ciche miasto”, a to dlatego, że za murami nadal mieszkają ludzie i by turyści nie zakłócali ich spokoju wszędzie umieszczone są tabliczki by zachować ciszę. Do tej pory Mdina zamieszkana jest przez potomków rodzin szlacheckich. Mieszka tu ok. 400 osób.

Mdina – wąskie uliczki, piękna architektura i cała historia Malty w jednym miejscu

Mdina jest jednym z najlepszych przykładów starożytnych murów miasta i architektury średniowiecznej i barokowej w Europie.

mdina malta

 

Przekraczając mury znajdziesz wąskie uliczki, piękny widok z murów miasta, katedrę, urokliwe place z kafejkami, muzeum Rycerzy Maltańskich, ogród otaczający miasto i….. turystów. Warto jednak poświęcić kilka godzin na to by przenieść się w inne czasy i zagubić w kluczących uliczkach Mdiny.

Zwróć uwagę na charakterystyczne dla Malty detale: ozdobne drzwi, lampy, nazwy poszczególnych domów, oznaczenia numerami, figurki świętych czy koładki przy drzwiach.

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.

 


malta

Chcesz wybrać się na Maltę?

Sprawdź czy są

aktualnie dostępne


tanie pakiety wycieczkowe

(lot + hotel)


 

 

Mdina – jak dojechać

Można zdecydowanie powiedzieć, że na Malcie wszystkie drogi prowadzą do Mdiny.

By tam dojechać można wykupić całodniową wycieczkę, kupisz ją w jakimkolwiek hotelu. Musisz się jednak liczyć z kosztem kilkudziesięciu euro. Podczas mojego pobytu (maj 2015) wycieczka wraz z przewodnikiem kosztowała ok. 20 eur.

Możesz tam dojechać samochodem, który łatwo wypożyczyć, a koszt wypożyczenia na Malcie nie jest wysoki. Więcej o wypożyczeniu samochodu w tym wpisie, a o darmowej mapie niewymagającej połączenia z internetem przeczytasz tu.

Na Malcie są dostępne bez problemu autobusy transportu publicznego, tu >> strona transportu publicznego na Malcie.

mdina mapa malta

 

 

Dzięki, że wpadłeś na moją stronę i przeczytałeś ten wpis. Mam nadzieję, że będzie pomocny w planowaniu Twoich podróży po pięknej Malcie. Poleć go znajomym i udostępnij, by też mogli skorzystać :-)


bankier ubezpieczenie turystycznehotelscombined

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 32
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Nie ma jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wieża Świętej Agaty (Red Tower)

Wieża Świętej Agaty (ang. St. Agatha's Tower, Red Tower, malt. Torri ta' Sant Agata) została zbudowana w ok. 1650 r.,...

Zamknij