Międzyrzecki Rejon Umocniony – niemieckie fortyfikacje wojskowe z lat 30tych XX w.

Jeśli ktoś jest fanem militarnych fortyfikacji i umocnień lub po prostu ekstremalnych ekspedycji to Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) jest kierunkiem obowiązkowym.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim.

Położony jest w łuku Odry i Warty oraz rozciąga na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, przy którym zorganizowana jest całoroczna trasa turystyczna.

MRUWejście główne znajduje się w okolicach Międzyrzecza,

woj. lubuskie; dokładnie w miejscowości Pniewo

(GPS: 52º 22′ 17,15″ N, 15º 30′ 24,34″ E).

 

 

nazwa MRU

 

Skrót historii, za Wikipedią

– wybrałam najważniejsze fakty ;-), kto nie lubi czytać – zapraszam na koniec postu ;-):

Niemcy rozpoczęli w 1927 r. przygotowania do umocnienia swojej wschodniej granicy. Wszystkie działania utajniono, żeby uniknąć interwencji aliantów. Budowa umocnień Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego przebiegała etapami od 1934 r., prace trwały do przełomu lat 1938/39. 

Do roku 1938 wykonano większą część głównego systemu podziemnego na centralnym odcinku i system zapór hydrotechnicznych na północy i południu. Szkielet fortyfikacji stanowiły 83 schrony, o propagandowej nazwą Panzerwerków.

W maju 1938 r. budowę umocnień wstrzymano na rozkaz Hitlera, który kilkakrotnie wizytował budowę MRU i był niezadowolony z postępu prac. Fortyfikacji nigdy nie zrealizowano zgodnie z pierwotnymi planami.

Powstały system był poprzez wyposażenie w nowoczesne uzbrojenie – karabiny maszynowe, granatniki i miotacze ognia – umocnieniem bardzo potężnym. Jego mankamentem był jednak brak broni przeciwpancernej oraz artylerii.

Od 1943 r. podziemia centralnego odcinka wykorzystywane były jako podziemna fabryka. Montowano silniki lotnicze.

W połowie 1944 r. przystąpiono do przygotowania umocnień do obrony. W pierwszej kolejności wzniesiono fortyfikacje polowe oraz lekkie schrony, których zbudowano 200-300. Zabrakło czasu na podjęcie na nowo rozbudowy pozycji o cięższe schrony. Sztab niemiecki zwrócił uwagę na brak broni przeciwpancernej.

W styczniu 1945 r. umocnienia były obsadzone przez niewielkie załogi. Mimo dobrego wyposażenia schronów, brak broni przeciwpancernej i ogólna dezorientacja panująca w szeregach niemieckich po rozpoczęciu styczniowej ofensywy wojsk radzieckich zadecydowały o szybkim przełamaniu pozycji. Walki trwały w dniach 29-31 stycznia. Te trzy dni w znaczący sposób opóźniły marsz radziecki i przyczyniły się do utrzymania przez Niemców linii Odry.

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.

Po wojnie obiekt zajmowały przejściowo wojska radzieckie i polskie. Wiele obiektów zostało wysadzonych dla pozyskania materiału, przede wszystkim cennej stali pancernej. Następnie opuszczone stały się celem złodziei. W latach 80. XX w. istniały plany umieszczenia w podziemiach centralnego odcinka magazynu odpadów radioaktywnych. Obecnie większość obiektów północnego i południowego skrzydła jest opuszczona.

Zwiedzanie możliwe jest przez cały rok tylko z przewodnikiem, lecz w okresie zimowania nietoperzy (od listopada do marca) dla odwiedzających dostępny jest tylko jeden z obiektów z jednym korytarzem.


W tunelach fortyfikacji, kilkadziesiąt metrów pod ziemią panuje wilgotny i zimny klimat – ok. 8 st.C. Jest mroczno, przez większość drogi nie ma oświetlenia, korzysta się z latarek. Dlatego dokumentowanie tego amatorskim sprzętem nie odda w pełni klimatu tego miejsca. 

Świetnie nagrany dokument – Sekrety i Skarby III Rzeszy z tajemnicą Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień w tle – Polecam!


 

Przydatne strony:

Międzyrzecki Rejon Umocniony – z multimedialną historią w tle

Wirtualny spacer


bankier ubezpieczenie turystycznehotelscombined


 

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 19
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ja, kolumbijski żołnierz z karabinem i wielkie serce

Wiele osób pyta mnie o zdjęcie, które załączyłam na stronie o mnie. Historia związana z tym zdjęciem jest dość ciepła...

Zamknij