Montego Bay i lotnisko Sangster i dolary jamajskie

Montego Bay! Lub Mo Bay!

Przyloty na Jamajkę dobywają się najczęściej do Kingstone (stolica Jamajki) lub do Montego Bay (zwane także MoBay).

Mój lot odbył się do Montego Bay na lotnisko Sangster. Jak dojechać z lotniska do miasta opiszę w tym wpisie. Opiszę także ile to kosztuje oraz skąd wziąć walutę jamajską by zapłacić za dojazd i inne zakupy.

W tym wpisie znajdziesz także odpowiedź na pytanie gdzie nocować niskobudżetowo w Montego Bay oraz czy można płacić US dolarami na Jamajce.

 

Lotnisko Sangster w Montego Bay

Lotnisko w Montego Bay jest bardzo niewielkie, wyremontowane ostatni jak sądzę w latach 80tych-90tych XX w.

Kto był na Kubie i lądował w Varadero to tak właśnie tam wygląda.

 

Kto ma wykupioną wycieczkę z noclegiem zostanie zawieziony do hotelu zarezerwowanym transportem.

Kto przyleciał „na własny rachunek” musi sobie transport zorganizować.

 1. Możesz wypożyczyć samochód – na lotnisku dostępnych jest kilka wypożyczalni. Można to zrobić wcześniej, przez internet. O tym jak to zrobić więcej przeczytasz w innym wpisie >> jak wypożyczyć tanio samochód na wakacje<<.
 2. Możesz pojechać taksówką do Montego Bay (to zaledwie kilka kilometrów od lotniska – 2 do 4 km). Po odbiorze bagażu, w głównym hallu przed wyjściem z budynku lotniska znajduje się stoisko autoryzowanych taksówek MoBay. Koszt to 15 dolarów amerykańskich.
 3. Możesz także z lotniska Sangster w Montego Bay pojechać bezpośrednio do innych miast np. do Negril. Przed wyjściem po lewej stronie znajdują się stoiska firm transportowych. Zorientuj się w kierunkach i cenach.
 4. Możesz pojechać do Montego Bay minibusem lub tzw. „route taxi” – koszt to 100 dolarów jamaskich, czyli przy dobrym kursie mniej niż 1 dolar amerykańskich (przy lotniskowym kursie 100 jamajskich dolarów = 1 dolar amerykański”. Gdzie znaleźć minibusy i route taxi? Wychodzisz z lotniska (zaczepiany 6 razy czy aby czegoś nie potrzebujesz). Grzecznie odmawiasz i wychodzisz. Przechodzisz na wprost pierwsze pasy i czekasz aż podjedzie osobówka oznaczona na bocznych drzwiach kierowcy jako właśnie „route taxi”. To taki znaczek jakby stempel na pieczątce szeryfa. W zależności od tego do jakiej dzielnicy Montego Bay chcesz się dostać pytasz lub widzisz na tym oznaczeniu nazwę dzielnicy. Do taksówki wsiada zazwyczaj więcej osób niż jest miejsc. W ogóle się tym nie przejmuj to normalne. Alternatywnie, możesz pójść dalej – po wyjściu z lotniska prosto i lekko na lewo do stacji benzynowej (może 100, może 200 m). Busy i route taxi przejeżdżają najpierw koło stacji paliw a potem obok wyjścia z lotniska.

 

Route taxi są wszędzie, na całej wyspie. W innych miejscach nie będą miały oznaczenia bocznego. Zwróć uwagę czy Jamajczycy do nich wsiadają i zawsze, ale to zawsze potwierdź ile będziesz płacił za podróż. Zapytaj czekające osoby jaka jest cena przejazdu.

 

Dolary Jamajskie i skąd je wziąć

Na Jamajce obowiązującą walutą są dolary jamajskie oznaczane jako J$, w przeciwieństwie do US$ (amerykańskie).

Kiedy przylecisz zdecydowanie dobrze jest mieć już J$ by nie przepłacać. Niestety na lotnisku, jak zawsze, kurs jest kieski, na Sangster (początek grudnia 2018) kurs wynosił ok. 1 dolar amerykański za 100 dolarów jamajskich.

Monetgo Bay

Uwaga!

Na lotnisku nie przyjmują starych papierowych dolarów. Zwróć uwagę by miały rok wydania po 2000 r. Takie „cuda” zdarzają mi się nie pierwszy raz, podobnie było w Indonezji.

Tu porada:

 1. Jeśli chcesz wymienić tanio walutę, czyli złotówki na dolary amerykańskie przed wyjazdem (lub do spłaty kredytu walutowego) zajrzyj do wpisu >> jak tanio wymienić walutę<< w Polsce, przed wyjazdem.
 2. Możesz nie mieć papierowej waluty, na lotnisku możesz dokonać wypłaty kartą. Niestety trzeba się liczyć z gorszym kursem przewalutowania oraz pobraną prowizją.

Najlepiej wymienić 5-10 dolarów amerykański na lotnisku. To wystarczy by dostać się do centrum MoBay. Kolejne wymiany możesz dokonywać w banku lub w tzw. „cambio”. Jest ich sporo, nie pobierają prowizji, a kurs jest dużo lepszy – między 120-125 dolarów jamajskich za 1 dolar amerykański. Banki i kantory otwierane są o 8.30 rano.

Montego Bay – jak to miasto naprawdę wygląda

Powiedziałabym tak: Montego Bay ma dwie twarze.

Pierwsza to ta ze zdjęć, które oglądają turyści przed przyjazdem.

Druga – ta prawdziwa – małe, zakurzone i przeludnione i zaśmiecone miasteczko (drugie co do wielkości po Kingstone).

Większość resortów dla turystów położona jest poza miastem i częścią zurbanizowaną. Zostań jednak w mieście. Warto zobaczyć prawdziwą Jamajkę! To całkowicie inna proporcja w stosunku do broszur reklamowych: wąskie uliczki, trąbiące samochody i spaliny, tłum Jamajczyków chodzących dokądś lub nie robiących nic, głośna muzyka, zapach trawki, stragany ze wszystkim i niczym – i to jest prawdziwa Jamajka.

Na pierwszy rzut oka wydaje się być tu niebezpiecznie, ale to chyba tylko dlatego, że nie jesteśmy przyzwyczajeni by 99% ludności to byli Afroamerykanie. Owszem są czasem nachalni, czasem głośni ale najczęściej jednak chcą po prostu pomóc.

Samotne dziewczyny będą zaczepiane na każdym kroku. Jeśli szukasz męża, tu go zapewne znajdziesz!

Montego Bay – gdzie spać niskobudżetowo

Postaraj się dotrzeć na ul. Thompson. Ulica mieści się w południowym downtown. Tam pytaj pod numerem 17 lub 47 o nocleg.

To zwykłe domy, nie oznaczone jako pensjonaty, ale są tam pokoje z łazienkami, w których można zatrzymać się na noc.

Jak tam dotrzeć?

Ściągnij darmową mapę na smartofna, która nie potrzebuje internetu. O jaką mapę chodzi przeczytasz w tym wpisie o >> maps.me<<.

Używając jej łatwo dotrzesz w każde miejsce.

Powodzenia!

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 32
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Powiązane tematy

Komentarze

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jamajka niebo i piekło w jednym…na ziemi

Jamajka! Niebo czy piekło na ziemi? Jamajka jawi się w myślach jako kolorowa wyspa, zalana muzyką Boba Marleya, piękne plaże,...

Zamknij