Namorzyny czyli mangroves w rajonie Balapitiya

Tego miejsca nie opisują w przewodniku! Natknęłam się na nie przypadkiem, czytając magazyn o Sri Lance, w samolocie. Artykuł i zamieszczone zdjęcia przekonały mnie, że to miejsce jest warte odwiedzenia.

Mangroves – tak nazywają to miejsce na Sri Lance – przetłumaczyć można jako „namorzyny”. Namorzyny to inaczej lasy namorzynowe lub mangrowe. Mangrowia – oznacza wiecznie zielona, formacja roślinna, która znajduje się u wybrzeży morskich w niemal całej międzyzwrotnikowej strefie.

Sri LankaNa Sri Lance można je znaleźć głównie na południowym – zachodzie wyspy, ok. 110 km na południe od Colombo, w Balapitiya.

 z colombo do balapitiya

Niech Cię nie zwiedzie pokazany na mapie czas przejazdu z Colombo do Balapitiya – chyba, że jedziesz samochodem. Jeśli nie, dojazd pociągiem lub autobusem zajmie ok. 4-5 godzin.

Ponieważ Balapitiya nie jest opisana w żadnym przewodniku, możesz mieć problem ze znalezieniem się w tym miejscu – dlatego kolejny wpis poświęcę informacjom praktycznym o Balapitiya 🙂

Wyprawa łodzią na rzekę trwa ok. 2 godzin.

Wszytkie łodzie odpływają z okolic mostu na rzece Maduganga. Jedną z możliwości by popłynąć jest po prostu tam pójść i wynagocjować cenę. W listopadzie 2014 r. cena za łódkę to 2.000 rupii, czyli ok. 50 zł (ceny zaczynały się od 4.000 rupii więc twardo negocjuj). Weź także pod uwagę, że od grudnia zaczyna się „wysoki sezon” i trwa do marca, wówczas ceny mogą być inne.

Miejsce może…… trachę podobne do polskich Mazur, choć na pewno bardziej egzotyczne.

Mangroves czuli narzecza znajdują się na rzece i jeziorze.

Kliknij zdjęcie by je powiększyć.

W trakcie wycieczki przygotowane są różne „atrakcje”. Piszę je w cudzysłowie, bo mnie osobiście nie bardzo wszystkie się podobały. Głównie ze względu na zwierzęta, które są zniewolone, ale może przesadzam…

Ale! – miej na uwadze, że w związku z tymi „atrakacjami” mogą powstać dalsze koszty związane z wycieczką, ale i przyjemności!

Tu wstawię film z wyprawy po rzece jak tylko dotrę do dobrego łącza internetowego 🙂

Jest łącze, jest film:

Czy warto poświęcić czas i tam jechać? Mangroves czyli narzecza nie mogą być zaliczone do 7 cudów świata na pewno. Jeśli masz więcej czasu polecam to miejsce, ale nie tylko ze względu na wyprawę, ale ze względu na ludzi, którzy mieszkają w Balapitiya. Balapitiya jest cały czas nieskażone turystą zagranicznym – przyjeżdżają tu by pływać po rzece, ale raczej tu nie mieszkają.

O tym gdzie szukać pomocy i o tym gdzie mieszkać i się żywić w kolejnym – osobnym wpisie!


Polecam przydatne linki – tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 8
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podróże – najdroższe i najtańsze kierunki świata (2014)

Zastanawiając się nad wypadem na Malediwy natrafiłam na ostatnie badania dotyczące najdroższych i najtańszych kierunków świata. Badanie dotyczy nie tylko...

Zamknij