Osadnik Gajówka – Karaiby w Wielkopolsce

Osadnik Gajówka, zwany też  Lazurowym Jeziorem to jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić by zresetować głowę, odpocząć i pobyć chwilę na rajskich wakacjach.

Wygląda jak piękne chorwackie wybrzeże i karaibskie wody bo lazur jeziora jest niesamowity, a zielone otoczenie podkreśla ten kolor.

Najlepiej jechać tam:

– kiedy jest ciepło i słonecznie,

– z kocem i prowiantem – jest miejsce by się rozłożyć i podziwiać jezioro,

– można zabrać strój kąpielowy, co nie znaczy, że wykorzystamy go w wodzie (ale o tym, czy można się tu kąpać później).

Niezależnie od ewentualnych niedogodności naprawdę warto tu przyjechać bo kolor wody jest zupełnie karaibski i na chwilę można się przenieść w całkiem inne klimaty.

 

Osadnik Gajówka – położenie

Lokalizacja tego miejsca to gmina Przykona w województwie wielkopolskim (nie łódzkim jak często się błędnie podaje), w pobliżu miejscowości Turek, Lasek i Psar oraz drogi krajowej nr 72.

Do Łodzi jest jakieś 70 km a do Poznania ok 160 km.

Wbij współrzędne: 52°00’00.8″N 18°34’49.0″E i dojedziesz dokładnie do celu.

[celar]

 

Osadnik Gajówka – jak powstało jezioro

Jezioro jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Ma powierzchnię ok. 100 ha.

To fragment dawnego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Wyrobisko wypełniono wodą, a teraz jest składowiskiem popiołów i żużli – odpadów z elektrowni (zrzucane są tu w formie pulpy, czyli takiej takiego zgniecionego, rozdrobnionego materiału).

Charakterystyczny lazur to zabarwienie, które powstaje dzięki zawartości węglana wapnia. To powoduje, że ma silny odczyn zasadowy (pH około 12) i ma nieustabilizowane, grząskie brzegi. Miąższość składowanych popiołów wynosi około 40 metrów.

Odpady mają postać scementowanej skały. Mnie się kojarzą z wieloma brzegami, które można spotkać na Malcie.

 

Osadnik Gajówka – Lazurowe Jezioro – czy można się w nim kąpać?

Nie! W jeziorze nie wolno się kąpać! I to jest katorga bo w upalny dzień mózg podpowiada, że najlepiej się schłodzić, jest woda, piękna i lazurowa, więc trudno mu wytłumaczyć, że można sobie tylko popatrzeć.

Ze względu na skład wody jest to zabronione.

Z powodu grząskich brzegów zabronione są także spacery zbyt blisko tafli wody. Ale zawsze znajdzie się ktoś kto to musi sprawdzić – to efekt można wpaść do wody po pas.

Pięknej zabawy!

 

Kilka porad:

Chcesz zaoszczędzić na biletach lotniczych – zawnioskuj o kartę Nest Banku – która uprawnia w wielu miejsach do zniżek na bielety lotnicze (nawet do 30 euro na bilecie), karta i konto są darmowe!

Załóż konto w kantorze Alior Banku i wymieniaj waluty dużo taniej, a dodatkowo płać kartą do konta walutowego bez dodatowych opłat i bez marży na przewalutowaniu!

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Nie ma jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Palenque w Meksyku – miejsce jak z filmu Indiana Jones

Palenque to zdecydowanie jedno z ważniejszych miejsc w regionie Chiapas w Meksyku. Zatopione w dżungli budowle Palenque są przykładem dawnej...

Zamknij