Paszport czy dowód osobisty – co zabrać jadąc za granicę?

Naważniejsza rzecz ku pamięci – gdy wyjeżdżasz za granicę zabierz ze sobą paszport! To może wydawać się oczywiste ale słyszałam nie raz, gdy znajomi wyjeżdżali i na granicy lub przed odprawą okazywało się, że….. nie mają wymaganego dokumentu 😉 Głupia sprawa – lepiej pamiętać 😉

Zdarza się też inna sytuacja – mają ze sobą paszport ale jego termin ważności kończy się np. za dwa miesiące lub już się skończył. Niektóre kraje wymagają ważności paszportu nawet przez 6 miesięcy. Te 6 miesięcy nie zawsze liczone jest w ten sam sposób – niektóre liczą ten okres od daty wjazdu do kraju, inne od daty wyjazdu. Ale temu poświęcę osobny wpis.

Są i takie kraje gdzie paszport nie jest wymagany – wystarczy dowód osobisty.

Od 1 maja 2004 r., czyli od kiedy jesteśmy w Unii, obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mogą przekraczać granice wewnętrzne państw Unii Europejskiej i strefy Schengen nie tylko na podstawie paszportu, ale także na podstawie dowodu osobistego.

Dodatkowo z ważnych infirmacji:

  • małoletni mogą przekraczać granice państw Unii Europejskiej na podstawie własnego paszportu lub własnego dowodu osobistego;
  • właściwe służby państw Unii Europejskiej są uprawnione do kontroli dokumentów tożsamości, a ich brak podczas rutynowej kontroli może skutkować – zgodnie z ich ustawodawstwem wewnętrznym – nałożeniem kary pieniężnej.

Przekraczanie granic Schengen celem wjazdu do innych państw Unii Europejskiej (nie będących członkami Schengen) przez obywateli państw trzecich zamieszkałych na stałe w Polsce w dalszym ciągu odbywa się na podstawie ważnego paszportu i wizy, jeżeli jest wymagana.


Zasady wjazdu obywateli polskich do poszczególnych państw

Tu znajdziesz tabelę, która prezentuje zasady wjazdu obywateli polskich do poszczególnych krajów i na wybrane terytoria.

Zasady te nie obejmują wyjazdów na pobyt stały, w celu podjęcia nauki, pracy lub innej działalności zarobkowej.


 

hotelscombined


Szczegółowe zasady dotyczące wyjazdów do poszczególnych krajów można znaleźć w poradniku „Polak za granicą„, publikowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

A ty? Wybrałeś się kiedyś bez paszportu?

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 10
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Loty – jak wyszukać loty i najniższe ceny za bilety lotnicze

Ten wpis poświęcam w całości tematowi jakim jest najlepsza droga do znalezienia lotu, który jednocześnie byłby w najniższej cenie. Temat jest...

Zamknij