Ubezpieczenie w podróży

Uwaga ogólna

Osobiście uważam, że warto się ubezpieczać. Kiedy jesteśmy zdrowi i nic nam nie dolega nie bierzemy w ogóle pod uwagę, że coś „złego” może się wydarzyć. Powszechnie wiadomo, że może być różnie: zwykłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek i wizyta u lekarza czy hospitalizacja może okazać się niezbędna.

Pytanie czy oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych warta jest ryzyka poniesienia zdecydowanie wyższych kosztów gdy będzie taka potrzeba w podróży.

Ubezpieczenie w krajach Unii Europejskiej (UE) i w krajach członkowskich (EFTA)

Wyjazd za granicę do krajów Unii Europejskiej i krajów członkowskich (jest ich łącznie 28) pozwala na korzystanie tzw. Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Dotyczy to państw:

 

Co gwarantuje EKUZ

Dzięki EKUZ można skorzystać w nieprzewidzianych sytuacjach ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z przyczyn medycznych, np. w razie wypadku, nagłej choroby, czy pogorszenia stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekłą. O tym, jakie świadczenie w danym przypadku jest konieczne, zawsze decyduje lekarz.

EKUZ daje Ci gwarancję leczenia jedynie w placówkach działających w ramach publicznej opieki zdrowotnej w kraju, w którym spędzasz wakacje!  W placówkach spoza systemu za leczenie zapłacisz z własnej kieszeni.

Za co możesz zapłacić

W większości państw członkowskich UE/EFTA obowiązuje system współpłacenia przez pacjenta, a więc pokrywania części kosztów leczenia z własnych środków finansowych. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, koszty jakich usług  i świadczeń  będziesz musiał pokryć samodzielnie.

W Niemczech i Chorwacji zapłacisz między innymi za wizytę u lekarza, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do domu i wydanie leku refundowanego przepisanego na receptę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce Wyjeżdżam do… serwisu www.ekuz.nfz.gov.pl.

Jak otrzymać EKUZ

EKUZ otrzymasz składając odpowiedni wniosek w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego jesteś zgłoszony w ramach ubezpieczenia – (1) osobiście, za pomocą (2) poczty lub (3) internetu.  

Karta wydawana jest nieodpłatnie. W większości przypadków EKUZ można uzyskać od ręki. Sprawdziłam, potwierdzam 😉

 

Gdy nie masz karty podczas pobytu, a jednak coś się stało

Jeżeli podczas pobytu  turystycznego na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA będziesz musiał skorzystać ze świadczeń zdrowotnych, a z jakiegoś powodu (np. kradzieży) nie masz ze sobą EKUZ, możesz uzyskać Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ.  W tym celu trzeba się skontaktować z macierzystym oddziałem wojewódzkim NFZ w kraju i przesłać podpisany wniosek. Dlatego warto mieć kserokopię karty. Warto też w ogóle ją przed wyjazdem uzyskać, szczególnie, że nie zajmuje to dziś zbyt wiele czasu.


hotelscombined


 

Ubezpieczenie w pozostałych krajach świata

Ubezpieczenie zdrowotne na pozostałe kraje świata musimy pozyskać we własnym zakresie.

Jest wiele firm ubezpieczeniowych i wyszukiwarek / porównywarek internetowych, gdzie możemy sprawdzić aktualną, w danym momencie, ofertę. Poszczególne firmy także mają swoje strony internetowe i można takie ubezpieczenie załatwić dość szybko, online. Odsyłam Cię do internetu. Jedną z polecanych stron jest rankomat.

Zwróć jednak uwagę na warunki oferowane do danego ubezpieczenia – co gwarantuje, za co trzeba samemu płacić i jakie są sumy ubezpieczeniowe. To ważne, ponieważ w zestawieniu w jednej rubryce pokazuje Ci się koszt polisy, a dopiero w długim rozwinięciu warunki, które, w zasadzie zawsze się od siebie różnią.

 

Podsumowanie i własne doświadczenie – ubezpieczenie w podróży

Ja, przy wszystkich wyjazdach, nawet do krajów UE i członkowskich, wykupuję polisę. Dlaczego? Mogę liczyć na szybką, pewną i pełną pomoc. Nie muszę się przy tym martwić jakimikolwiek kosztami.

 

Osobiście korzystam z polis oferowanych w systemie mBanku lub rankomatu. Sprawdzałam już kilkukrotnie i zwykle ich oferta jest lepsza cenowo, biorąc pod uwagę oferowane warunki, niż innych serwisów. Przy okazji sprawdź co oferują w zakresie Twojego kierunku podróży. Ma jednak jeden mankament – trzeba być posiadaczem konta w tym banku.

Ważne!

Zabierzcie ze sobą kopię polisy i/lub scan / wiadomość sms z numerami polisy i telefonów alarmowych. W razie zgubienia dokumentów lub kradzieży nie będzie problemów z uzyskaniem pomocy.

Noście ją też ze sobą 😉 lub przynajmniej numery polisy i telefonów alarmowych 😉


flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomat

Dzięki, że wpadłeś na moją stronę i przeczytałeś ten wpis. Mam nadzieję, że będzie pomocny w planowaniu Twoich podróży. Poleć go znajomym i udostępnij, by też mogli skorzystać 🙂

 

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 32
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

 1. Bardzo ładnie, szkoda że nie wspominacie nic o ofertach ubezpieczeń na takich miejscach jak porównywarki. Tego robi się coraz więcej o bardzo zróżnicowanej ofercie. Sam sprawdzałem ofertę kilku ale dopiero oferta rankomatu mnie zadowoliła. Pokaźna baza i dużo aktualnych informacji. Polecam.

  • HeY Dominik!
   Dziękuję za poradę – uzupełniam wpis o rankomat!
   Pozdrawiam!

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozdział VIII – China Town w Metro Manila, droga do Sabangan i przymusowa naprawa autokaru oraz wyczekiwane spotkanie z Russelem, prawdopodobnym synem Einsteina

Po dwóch dniach pobytu w Manili jechaliśmy w dalszą podróż. Celem był środkowy Luzon, a dokładnie wieś Sagada położona w górach -...

Zamknij