Valle de Cocora – kolumbijskie palmy woskowe

Valle de Cocora czyli dolina Cocora jest jednym z ciekawszych miejsc w Kolumbii. Znajdują się tu, niespotykane w innych miejscach, palmy zwane woskowymi. Mają charakterystyczny kształt, są bardzo wysokie i dopiero na samym końcu znajduje się korona.

Valle de Cocora znajduje się na terenie parku Los Nevados w Andach, w górzystej dolinie Cordillera Central w departamencie (województwie) Quindio.

Od 1985 r. palmy woskowe uznawane są za drzewo narodowe Kolumbii.

 

Valle de Cocora – położenie

valle de cocoraValle de Cocora położona jest na wysokości pomiędzy 1.800 – 2.600 m n.p.m.

Ok. 300 km od Bogoty i 200 km od miasta Cali.

 

By tam dotrzeć trzeba dojechać do niewielkiego miasteczka Salento i wskoczyć do „terenowego” samochodu, który dowozi turystów do Valle de Cocora.

salento do valle de cocora

 

Krajobraz i klimat doliny Cocora

Ze względu na wysokość (1.800-2.600 m n.p.m.) oraz fakt, że zachodnie wiatry z Oceanu Spokojnego są zatrzymywane w Andach, w dolinie Cocora jest bardzo wilgotne środowisko. Deszcz pojawia się tu w zasadzie codziennie. Średnia roczna temperatura wynosi 15° C (maksymalnie 25° C i minimalnie na poziomie nawet -2° C).

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.

Samo miasteczko Salento jest niewielkie, ale można tu zjeść typowe kolumbijskie jedzenie, kupić pamiątki – jest wiele pięknych, skórzanych toreb wszelkiej wielkości i rodzaju oraz pograć w grę „tejo” [teho].

Gra „tejo”.

Szczególna odmiana tejo uprawiana jest w Kolumbii gdzie traktowana jest jako gra narodowa. Pomimo zbieżności nazwy z grą argentyńską tamtejsza gra wywodzi się jeszcze z czasów prekolumbijskich. Używane do gry dyski mają niesymetryczny przekrój poprzeczny i wykonane są z litego metalu. Nie ma obowiązku rzucania dyskiem – można rzucić dowolnym przedmiotem np. kamieniem, butem, owocem.

Gra nie rozgrywa się na płaszczyźnie boiska, gdyż cel umieszczony jest na tarczy. Ustawiona jest pod katem około 45° względem podłoża, a wykonana z miękkiej, wilgotnej gliny, w którą częściowo zagłębiają się rzucane dyski. Na tarczy znajduje się cel. Jest nim mała, zwykle trójkątna, papierowa saszetka z mieszanką zapalną. Saszetka umocowana jest na metalowym pierścieniu wklejonym w glinę. Trafienie metalowym dyskiem w saszetkę z prochem powoduje efektowne zapalenie się jej zawartości.


Zdecydowany na wyjazd do Kolumbii? Sprawdź czy są aktualnie tanie bilety. 

Zalajkuj moją stronę na fejsbook’u – tu na bieżąco podaję informacje o promocjach lotniczych.

Może wybierasz się gdzie indziej? Pamiętaj by sie ubezpieczyć! Polecam tę stronę: BANKIER – ubezpieczenia turystyczne


Udostępnij proszę ten wpis. Pomóż mi propagować piękno świata i podróżowanie. Dziękuję!

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 22
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

 1. Witam

  Ile kosztuje przejażdżka Jeepem po terenie doliny Cocora?

  • HeY Piotr!
   Jeepe odjeżdżają z placu głównego praktycznie przez cały dzień. Najlepiej jednak się wybrać z rana do 9.30 żeby miec caly dzień na Dolinę. Jeep z placu kosztuje cały 25.000 COP (2015) i dzieli sie to na tyle osób ile wejdzie (wchodzi więcej niż można przypuszczać :-)).
   Nie wiem ile kosztuje jeep – tour po dolinie bo ja wzięłam konia 🙂 – polecam.
   Pozdrawiam! Zyczę miełej wyprawy!

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Park Tayrona Kolumbia – natura, wolność, marzenia

Park Tayrona to obszar w całości chroniony, to jeden z obszarów określonych jako naturalny park narodowy. To miejsce zdecydowanie można...

Zamknij