Jak wynająć tanio samochód na wakacjach

Wynajem samochodu na wakacjach kiedyś kojarzył mi się z luksusem. Ale czasy się zmieniają i to co kiedyś było lususowe staje się powszechnie dostępne.

To samo wydarzyło się z możliwością wynajmu samochodu podczas wakacji.

Konkurencja sprawiła, że ceny najmu samochodów mocno się obniżyły i w większości krajów ich ceny w niewielki sposób powiększają koszt całej wycieczki, szczególnie gdy jedziemy w kilka osób.

 

Zalety wynajęcia samochodu na wakacjach

Często zdarzy się tak, że za wynajem samochodu zapłacimy mniej niż za zorganizowaną wycieczkę autokarem w jakieś sławne i porządane miejsce.

Decyja o wynajęciu samochodu ma jeszcze inne zalety:

 • możemy jechać gdzie chcemy – nie wszystkie fajne miejsca obsadzone są zorganizowanymi wycieczkami, a te które nie są, mogą być szczególnie interesujące – pełne miejscowych ludzi i pozbawione całkowicie tłumu turystów – lubię to!
 • możemy jechać kiedy chcemy – wycieczki zorganizowane odbywają się w wyznaczone dni i godziny, nie w te które właśnie nam odpowiadają,
 • nie jesteśmy związani całą wycieczką i grupą – to mnie szczególnie denerwuje i powoduje, że nie cierpię wyjazdów grupowych – o konkretnej godzinie zbiórka, o konkretnej godzinie zwiedzanie, o wyznaczonej godzinie jemy, o wyznacznej godzinie siusiamy
 • nie musimy zaliczać innych „obowiązkowych” miejsc, których wcale nie mamy ochoty oglądać, a zazwyczaj jest tak, że musimy jeszcze wjechać do wyznaczonego sklepu lub restauracji – organizatorzy liczą (i słusznie statystycznie rzecz biorąc), że wydamy tam pieniądze, a zyskiem organizator ze sklepikarzem się podzielą ;-); jako biznes to rozumiem, ale jako płacący niekoniecznie
 • możemy odwiedzić po drodze inne, okoliczne miejsca, czego w życiu nie zrobimy jadąc w grupie zorganizowanej – bo tu plan musi być realizowany zgodnie z grafikiem,
 • możemy zatrzymać się na przysłowiową kawę lub nocleg w miejscu, które bardzo nam się spodobało i po prostu chcemy tam posiedzieć

 

Gdzie najlepiej wynająć samochód

Jest wiele firm zajmujących się wynajmem samochodów na całym świecie. Najpopularniejsze wymieniam niżej.

Prawdopodobieństwo, że znajdziesz gdzieś taniej auto, w mniejszej wypożyczalni, jest niewielkie.

Jeśli będzie taniej to powinno Cię to zastanowić. Duże wypożyczalnie nie mogą sobie pozwolić na niedozwolone działania. Nad małymi nikt nie ma kontroli.

 

Nie ma sensu szukać możliwości i ceny wynajmu w każdej wypożyczalni z osobna.

Są do tego przygotowane specjalne wyszukiwarki, które porównują ceny wynajmu dostępnych samochodów w danej, konkretnej lokalizacji. Wysyłają automatycznie zapytania do poszczególnych wypożyczalni i podają całe zestawienie dostępnych aut według zadanych kryteriów.

Nie ma szczególnego znaczenia, z której wyszukiwarki skorzystasz, bo wszytskie bazują na jednym systemie – w każdej wyszukiwarce otrzymacie te same oferty.

Poniżej jedna z takich wyszukiwarek, na moim ulubionym Flipo, wyszukiwarka jest dostępna w j.polskim.

Wchodzimy na Flipo, klikając >>ten link<<,  następnie w górnej zakładce klikamy zakładkę „samochody”, jak niżej:

 

 

Wyświetli się wyszukiwarka.

Wypełniamy kolejne pola. To będzie łatwe, bo wyszukiwarka sama podpowie lokalizację.

Daty musisz wpisać sam. Ważne by wpisać dokładne dane – daty i godziny, bo cena za wynajem liczona jest od zadanego czasu.

Jeśli będziesz samochód odbierał z lotniska lub innego terminalu, warto mieć numer lotu – będzie to pomocne dla wypożyczalni gdyby samolot miał opóźnienie.

W celu weryfikacji rezerwacji będziesz proszony o dane swojej karty kredytowej – miej ją przygotowaną.

Zaberz ją także ze sobą! Przy odbiorze zostanie zablokowana tytułem gwarancji pewna część środków – w zalezności od wypożyczalni. Środki, jeśli nic się nie wydarzy, zostaną zwolnione przy oddaniu samochodu.

Całej operacji wyszukiwania możesz dokonać on line – bez wychodzenia z domu 😉 W kolejnych krokach – w bardzo czytelny sposób przedstawionych – będziesz mógł dokonać rezerwacji samochodu, w określonym miejscu i terminie.

Ważna sprawa – ceny najniższe są dla osób między 25-70 rokiem życia. Kolejny kierowca będzie wymagał dopłaty.

Jeszcze jedna uwaga – ceny za najem zwiększają się jeśli czekasz z rezerwacją – na 1-2 dni przed pobraniem samochodu, ceny są wyższe niż gdy zrobisz to jednak parę dni wcześniej.

 

 

Na co zwrócić uwagę – przeczytaj – to ważne!! Brak wiedzy może być kosztowny 😉

 1. Język umowy. W trakcie wyszukiwania samochodu będziesz miał możliwość przeczytać warunki umowy w języku polskim. Zrób to koniecznie, bo tam są ważne zapisy. Przy wypożyczaniu samochodu, na miejscu, koniecznie poproś o umowę w języku polskim. W większości miejsc nie będzie to jednak możliwe. Umowy dostępne są w językach krajów, których turyści najczęściej się pojawiają. Standardowo jest to j.angielski, niemiecki i hiszpański. Wtedy musisz zdać się na siebie lub zaprzyjaźnioną osobę mówiącą w danym języku, bo umowę na miejscu trzeba podpisać.
 2. Ubezpieczenie. Samochody są standarowo ubezpieczone, ale….. zazwyczaj ubezpieczenie nie obejmuje wkładu własnego. Koniecznie się upewnij i dołóż trochę pieniążków żeby go wykupić. Jego brak, w przypadku niewielkiej stłuczki, może być bardzo dotkliwy. Upewnij się też czy ubezpieczenie obejmuje nawet w takim przypadku drobne stłuczki, np. do wysokości 500 euro. Może się zdarzyć, że w przypadku takich „niewielkich” uszkodzeń będziesz musiał sam pokryć koszty naprawy – tego ryzyka warto się pozbyć i zrobić dopłatę.
 3. Limit kilometrów. To już raczej się nie zdarza, ale warto to sprawdzić – czy możesz jeździć samochodem ile chcesz, czy jest limit kilometrów i ewentualna dopłata za nadmiarową jazdę.
 4. Napisy małym druczkiem. Sam już wiesz, że wszystkie napisy małym druczkiem niosą ryzyko i te w szczególności trzeba przeczytać 😉 Czytaj, bo nigdy nie wiadomo co tam jest. Ryzyko jest niewielkie, bo jednak umowy, pod względem prawnym, są sprawdzane przez nadzór, ale „przezornego…..” 😉
 5. Auto zastępcze. Sprawdź co sie wydarzy gdy Twoje auto ulegnie uszkodzeniu. Czy dostaniesz, w cenie opłaconej (tak powinno być), auto zastępcze, czy zostanie dostraczone na wskazane miejsce i czy łączą się z tym dodatkowe koszty.
 6. Opłaty dodatkowe. Upewnij się czy są inne, poza ewentualnymi, o których wyżej (i niżej ;-)), opłaty dodatkowe. To może być np. wjazd i wyjazd z lotniska – gdy właśnie z tego miejsca zabierasz samochód. To może być dodatkowa opłata za odbiór samochodu z innego miejsca niż jego pobranie. To mogą być na prawdę różne opłaty – sprawdź to.
 7. Opłaty za rezygnację z rezerwacji. Standardowo na 48 godzin przed podanym terminem odbioru samochodu możesz zrezygnować z rezerwacji bezpłatnie. Sprawdź to jednak za każdym razem czy tak będzie też w Twoim przypadku czy jednak warunki są inne.
 8. Paliwo. To jest temat bardzo ważny bo można dość mocno przepłacić. Niektóre wypożyczalnie tak robią, że oddają samochód zatankowany. Trzeba za to całe paliwo zapłacić, ale uwaga – według ceny paliwa w wypożyczalni. Tu paliwo jest jakieś 20-30% droższe niż na stacji za rogiem. To jeszcze nie koniec. Gdy oddajesz samochód – bak ma być pusty, a ponieważ dostałeś bak pełny, to za paliwo „do pełna” musisz zapłacić w wypożyczalni, za cenę jak wyżej – dobrze to sobie wymyslili?! W większości przypadków dostaniesz bak pełny i z pełnym bakiem musisz auto oddać – i to jest ok.

 

 

Załóż konto w kantorze Alior Banku i wymieniaj waluty dużo taniej, a dodatkowo płać kartą do konta walutowego bez dodatowych opłat i bez marży na przewalutowaniu!

 

Inne, równie ważne sprawy 😉

Przy odbiorze auta koniecznie miej ze sobą wydrukowane zamówienie. Po pierwsze nie będziesz musiał czekać, aż oni je znajdą. Po drugie masz pewność, że auto będzie na Ciebie czekało.

Miej ze sobą paszport lub dowód, w zależności od tego co w danym kraju jest wymagane (tu możesz to sprawdzić). Koniecznie zabież prawo jazdy i kartę KREDYTOWĄ! NIE DEBETOWĄ! wypukłą! Dlaczego? Przeczytasz tu >>karta kredytowa<<. Na wypadek gdybyś jednak już wyjechał, z kartą debetową, piszę tam także jak podjąć próbę ominięcia posiadania karty kredytowej.

Przy odbiorze samochodu sprawdź czy otrzymałeś wszystkie potrzebne dokumenty samochodu i ubezpieczenia oraz umowę z wypożyczalnią. Sprawdź czy są aktualne.

Przy odbiorze samochodu konicznie go obejrzyj z pracowanikiem wypożyczalni. Standardowo on powinien sam to zaproponować. Przyjrzyj się doładnie czy nie ma wad, wgnieceń, zarysowań itp. Każdy, nawet najmniejszy szczegół, musi zostać opisany w protokole przekazania. Jeśli tego nie dopilnujesz, a przy zwrocie zostanie to zauważone – będziesz musiał ponieść koszty naprawy, chyba, że wykupiłeś pełne ubezpieczenie (o czym wcześniej pisałam).

maps.me mapa offline

Ściągnij darmową mapę, która niewymaga połączenia z interenetem. Linki do mapy i krótki opis działania w tym wpisie.

Howk! Trochę się tego nazbierało, ale wszystko jest ważne.

 

Polecam Ci także:

 

Masz jakieś doświadczenia z wypożyczalniami samochodów? Opisz je proszę w komentarzu – to cenne dla innych – będę wdzięczna!

Aaaaa jeszcze jedno! Nigdy, ale to nigdy nie wypożyczaj samochodu bez PEŁNEGO UBEZPIECZENIA. Wiem, to dodatkowe koszty, ale koszt wypadku czy nawet drobnej kolizji przy braku pełnego ubezpieczenia będzie Cię duuuuużżżżżo więcej kosztować!

 


Polecam przydatne linki – tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 26
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

 1. Cześć,
  mam pytanie odnośnie depozytu pieniężnego, którego złożenia wymagają niektóre firmy wynajmujące samochody. Na stronie rentalcars.com natknąłem się na zapis z którego wynika, że kierowca będzie musiał dysponować depozytem w wysokości 1000 ojro – nie do końca tylko wiem, czy chodzi tu o przelanie kwoty bezpośrednio na konto firmy, czy też po prostu posiadania rezerwy o tej wartości na koncie. Na razie perspektywa wyjazdu na Maltę jest dosyć odległa (myślałem o dwóch ostatnich tygodniach lipca), także sądzę że do tego czasu wszystko już sobie powinienem ogarnąć, ale wolałem się jednak dopytać w tej kwestii specjalisty 😉

  Pozdrawiam,
  Jakub

  • Hey! oczywiście chodzi o rezerwę na koncie do karty. Nie będą pobierane, jedynie zablokowane.
   Malta! zazdraszczam!!!

   • No to trochę lipa :/ Problem polega bowiem na tym, że jestem studentem I roku informatyki i o ile jestem w stanie zarobić te 1,5-2k wymagane na wyjazd, to posiadanie na koncie rezerwy w wysokości ponad 4100 zł przekracza moje możliwości, nawet po uwzględnieniu ewentualnej kasy od rodziny, którą dostaję 1-2 razy w miesiącu. W najgorszym wypadku nie pozostanie mi chyba nic innego jak korzystać z tamtejszej komunikacji miejskiej, bo i ile wiem, to tamtejsze busy mają całkiem niezły zasięg.

    • Ale pamiętaj, że musisz mieć kartę kredytową. A ona ma limit – postaraj się tak z bankiem załatwić, żeby limit był wystarczający – nie musisz go wykorzystać przecież.

     • Kumunikacja ok, prawie wszędzie dojedziesz, tylko zajmie to więcej czasu. Są miejsca, pięknej urody ;-), gdzie jednach komunikacja nie dojedzie. Samochody na Malcie są relatywnie tanie wiec chyba warto pokombinować.

     • No właśnie rzecz w tym, że przy większości ofert widnieje informacja o tym, że honorowane są zarówno karty debetowe jak i kredytowe.

 2. Podobnie jak Pani Marta, szukałam samochodu i trafiłam na ten artykuł 🙂 wszystko fajnie przejrzyście napisane, naprawdę! Po poszukiwaniach i dogłębnych oględzinach, padło na http://www.wypozyczalnia24.net i nie żałuję! Wynajęłam, piękną białą Skodę Rapid i jestem zadowolona 🙂 dziękuję Pani Magdo za ten artykuł 🙂

 3. Bardzo cenne porady. Zasady te tyczą się nie jedynie wypożyczalni zagranicznych, ale też można śmiało się nimi posługiwać (w większości) w kraju. Małe wypożyczalnie szukają sposobu na nabicie klienta w butelkę, duże jak PANEK, w którym pożyczyłam niedawno Toyotę Corollę raczej dbają o klienta, ale i tak warto: dokładnie czytać umowę, kupić ubepzieczenie, zrobić zdjęcia samochodu itp.

 4. Od wielu lat korzystam z wynajmu samochodów w różnych miejscach (na razie w Europie) i zawsze sobie bardzo chwalę. Swoboda poruszania się, możliwość dotarcia do ciekawych miejsc, które nierzadko znajdują się poza głównymi szlakami turystów – to wszystko sprawia, że zawsze z wakacji mam dużo wspomnień i setki zdjęć, a jednocześnie nie mam poczucia, że wydałam fortunę. Wręcz przeciwnie – na wycieczki zorganizowane wydałabym kilka razy więcej.

  Trzeba rozpropagować tę metodę wśród innych – dobra robota!

 5. Hej, ten artykuł bardzo mi się przydał! 🙂 Dzięki niemu szybciej wynajęłam auto na wakacjach z których właśnie wróciłam 🙂 Na szybko potrzebowałam czegoś wynająć i dosłownie w telefonie szukałam firmy i jakiejś porady co musze mieć przy sobie, żeby 100 razy nie latać do hotelu. Dziekuję 🙂 A i musze polecić http://carnet.pl w Warszawie, bo wynajęłam bardzo tanio ładną toyotę aigo. Cieszę się, że akurat trafiłam zarówno na ten artykuł jak i na firmę, bo inaczej nie pokazałabym córce kilku zabytków 🙂

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Polowanie na anakondę Los Llanos Wenezuela

Jest pewnie wiele miejsc na ziemi gdzie można znaleźć i zaobserwować anakondę. Mnie udało się przyłączyć do wypadu z miejscowymi...

Zamknij