Meksyk – informacje ogólne i porady w komentarzach

Meksyk! Mexico! Wybieram się do Meksyku!

Już dawno zastanawiałam się nad odwiedzeniem tego kraju, ale gdy byłam na Srilance spotkałam chłopaka z Meksyku i on zdecydowanie odradzał mi wyjazd. Argumentował to dużą przestępczością oraz brakiem bezpieczeństwa dla samotnie podróżujących turystów.

Zdecydowałam się w końcu, zobaczymy. Może Ty mi coś doradzisz w tej sprawie? – najlepiej w postaci komentarza pod tym wpisem. Z góry dziękuję!

W tym wpisie zbieram najważniejsze informacje o Meksyku i mam nadzieję Wasze rady (w formie komentarzy pod wpisem) czego unikać, na co zwracać uwagę itp.

Gdzie jest Meksyk?

Meksyk – oficjalnie Meksykańskie Stany Zjednoczone znajduje się w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (tu ciągle są konflikty), z Oceanem Spokojnym, Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (moim ulubionym i najpiękniejszym) oraz z Gwatemalą i Belize.

Z Polski do Meksyku leci się samolotem ok. 15 godzin.

Moja podróż zaczyna się w Poznaniu, przez Mediolan i Frankfurt, kończy się w mieście Meksyk. Typowe koszty biletów lotniczych to ok. 3.000 – 4.000 zł. Mój koszt dojazdu (2017 r.) to  ok. 1.500 zł. Więcej o tym jak szukać tanich lotów znajdziesz >>w tym wpisie<<.

 

Klimat w Meksyku

Meksyk cechuje się dużą różnorodnością klimatyczną.

Połowa kraju posiada wilgotne i morskie powietrze znad Zatoki Meksykańskiej, Morza Karaibskiego i Pacyfiku. Pojawia się przez to niskie ciśnienie atmosferyczne, które jest głównym źródłem opadów.

Szczyt opadów przypada na okres od maja do sierpnia, tak jak zresztą na całych Karaibach. Pojawiają się w tym czasie także huragany o różnej sile natężenia.

Północna część kraju ma zdecydowanie mniej opadów, jest sucha, są tam pustynie i półpustynie.

Różnice temperatur w wilgotniejszych i tropikalnych częściach Meksyku są niewielkie (rzadko przekraczają 5 °C pomiędzy najzimniejszym i najcieplejszym miesiącem).
Mówiąc o zimie należy mieć na myśli porę deszczową. Lato meksykańskie przypada na okres naszej zimy.
Im bardziej na północ od rejonów tropikalnych, tym bardziej rośnie temperatura. Amplitudy temperatur pomiędzy zimą i latem są tutaj znaczące. 

Kiedy powstał Meksyk?

Meksyk,  jako niepodległe państw powstał 24 sierpnia 1821 r. Wtedy, po trwającej ponad 10 lat wojnie o niepodległość wojska hiszpańskie zostały pokonane przez oddziały pod dowództwem Augustyna I (meksykański wojskowy, dyktator, polityk), a wicekról Juan Ruiz de Apodaca (oficer hiszpańskiej marynarki wojennej, wicekról Nowej Hiszpanii) musiał abdykować.

Na terenach współczesnego Meksyku istniało kilka cywilizacji prekolumbijskich, m.in. OlmekowieZapotekowieMajowieToltekowie i najbardziej znani – Aztekowie.  Aztekowie stworzyli ogromne imperium ze stolicą w Tenochtotlan, położoną w miejscu obecnego miasta Meksyk.

 

Dane liczbowe o Meksyku

Meksyk zajmuje powierzchnię prawie 2 mln km², czyli jest przeszło 6 razy większy od Polski.

Co do wielkości zajmuje 14te miejsce na świecie. Posiada ok. 117 mln mieszkańców  i jest 11tym krajem pod względem liczby ludności.

Stolica – to miasto Meksyk – jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie – prawie 9 mln mieszkańców. 

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech społeczeństwa meksykańskiego od lat 40. XX w. jest gwałtowny przyrost naturalny. Liczba ludności rośnie o 50% szybciej niż wynosi średnia światowa. Średnia długość życia niemalże podwoiła się do tej z lat 30. i wynosi obecnie ok. 75 lat.

Kolejną cechą tej populacji jest duży odsetek ludności, która nie ukończyła nawet 15 lat (stanowi ona 40% społeczeństwa). Praktycznie wszystkie rządy próbowały prowadzić politykę ograniczającą liczbę urodzin, jednakże bez większego powodzenia.

Ludność Meksyku tworzą:

  • głównie Mytesi (osoba, której jeden z rodziców jest Indianinem lub Indianką, a drugi należy do rasy białej – stanowią ok. 60% społeczeństwa,
  • reszta to Indianie – 30% i
  • ludność pochodzenia europejskiego (przeważnie Hiszpanie)  – ok. 9%.

Język hiszpański jest dominującym, mimo że nigdy nie zostało to uregulowane ustawowo. Oprócz hiszpańskiego w użyciu jest ok. 60 języków indiańskich, które posiadają status „języka narodowego”. 80% Meksykanów, którzy posługują się językami indiańskimi zna również język hiszpański.

Około 90% społeczeństwa uważa się za katolików. Ostatnio coraz większego znaczenia nabierają kościoły protestanckie, które wypierają katolicyzm, w szczególności wśród Indian. Protestanci stanowią 3% całej populacji i zielonoświątkowcy 2,7%.

 

Waluta w Meksyku

Środkiem płatniczym obowiązującym  jest peso meksykańskie (kod ISO 4217: MXN).

1 peso dzieli się na 100 centavo.

Symbolem waluty jest Mex$ lub po prostu $.

Oczywiście symbol kojarzy się powszechnie z dolarami amerykańskimi, a został przyjęty przez Meksyk wcześniej niż przez USA, bo już w 1770 r.

Używany jest również skrót NP (nuevo peso).

Nie ma problemu z płatnościami kartą czy wypłatą pieniędzy z bankomatów. By wymienić walutę najlepiej zabrać ze sobą dolary, lub je wypłacać i na miejscu wymieniać.

ok. 5 peso meksykańskich to 1 PLN.


flipo

walutomat


Przestępczość w Meksyku

Przestępczość to jedne z największych problemów Meksyku.

Po pierwsze jest głównym krajem tranzytowym w szlaku narkotykowym biegnącym z Ameryki Południowej do Stanów Zjednoczonych. Przemyt narkotyków doprowadził do wzrostu korupcji w polityce, administracji oraz w policji. Na terenie Meksyku funkcjonują silne struktury przestępcze, których metody działania są bardzo brutalne.

Wymiar sprawiedliwości działa opieszale i nieskutecznie, karani za przestępstwa są tylko nieliczni.

Niestety oprócz narkotyków kolejną sferą działalności przestępczej pozostaje handel ludźmi, w tym także „przerzucanie” emigrantów do USA.

Meksyk słynie też z „kobietobójstwa„:

– Wedle tutejszego prawa, kiedy zniknie mężczyzna, to jest porwanie. A jak kobieta, to zniknięcie. Czyli co, zniknęła dobrowolnie? – ironizuje Andréa Medina Rosas, adwokatka, która broni praw kobiet w Meksyku.

Według rządowych statystyk od 1993 r. w Ciudad Juárez zniknęło 400 kobiet. Niezależne organizacje podają jednak, że jest ich ponad 5 tys. Mówi się o feminicidio – kobietobójstwie. – Państwo jest kluczem. To przez nie mamy do czynienia z bezkarnością i brakiem prewencji.  – więcej o tym w >>artykule<<.

Wszystko razem wygląd nie najlepiej. Mieszkający na miejscu Polacy podchodzą do tych danych jednak z dystansem. Więcej o ich relacjach można przeczytać m.in. >>w tym wpisie, pt. Czy w Meksyku jest bezpiecznie<<.


No nic, słowo się rzekło – kobyłka u płotu 😉 Czekam na Wasze komentarze i dobre rady oraz spostrzerzenia.

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 14
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Nie ma jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
13go, piątek i czarny kot na świecie, przesądy, przesądy, przesądy….

13go i to w piątek! Czy ktoś wie skąd się wziął? Przesądni mówią, że to najgorszy dzień w roku i...

Zamknij