Odszkodowanie lotnicze – ile i jak je uzyskać?

Odszkodowanie lotnicze po prostu się należy jeśli doznaliśmy jakiejś szkody w trakcie  trwania podróży. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Odszkodowanie, o którym tu mowa  dotyczy spraw związanych z lotami samolotem.

Jeżeli Twój lot był opóźniony, odwołany albo odmówiono Ci wejścia na pokład samolotu to zapewne możesz liczyć na wypłatę rekompensaty.

Kiedy? Jakie są szczegóły? Jak uzyskać odszkodowanie lotnicze? Dowiesz się wszystkiego z tego wpisu.

 

 

Kiedy możesz potencjalnie uzyskać odszkodowanie lotnicze?

Odszkodowanie lotnicze należy Ci się wówczas gdy:

  1. lot został opóźniony o ponad 3 godziny,
  2. lot został odwołany,
  3. spotkałeś się z odmową wejścia na pokład samolotu, a winnym zaistniałej sytuacji była linia lotnicza (a nie np. warunki pogodowe)

Dla wypłaty należnego odszkodowana nie ma znaczenia czy było to zwykłe połączenie lotnicze, czy wakacyjny lot czarterowy.

Odszkodowanie należy się także w przypadku lotu służbowego opłaconego przez pracodawcę.

 

 

Na jakie odszkodowanie lotnicze można liczyć?

Obowiązuje rozporządzenia (nr 261/2004) Parlamentu Europejskiego w tej sprawie.

W zależności od odległości dzielącej lotnisko wylotu od lotniska docelowego, odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot wynosi aż 250, 400, lub nawet 600 Euro dla każdego z pasażerów!

Stawki odszkodowań są ustalone z góry przepisami prawa. W indywidualnych sprawach ich wysokość uzależniona jest od odległości dzielącej port wylotu od portu docelowego.

Na przykład za opóźnienie lotu powodujące zwłokę w dotarciu do portu docelowego o minimum 3 godziny, odmowę wejścia na pokład lub odwołany lot, należy się pasażerom (od osoby):

  • 250 Euro – dla lotów na dystansie do 1.500 km;
  • 400 Euro – dla lotów na dystansie od 1.500 km do 3.500 km (również dla lotów powyżej 3.500 km, w sytuacji gdy każde z lotnisk – zarówno port startu jak i port lądowania – znajduje się na ternie Unii Europejskiej);
  • 600 Euro – dla lotów na dystansie powyżej 3.500 km (w sytuacji gdy przynajmniej jedno z lotnisk – port startu lub port lądowania – znajduje się poza terenem Unii Europejskiej).

 

W razie gdy opóźnienie samolotu wyniesie ponad 5 godzin, pasażer, który zdecydował się nie zrezygnować z usługi przewoźnika, może domagać się zwrotu kosztów biletu oraz zapewnienia transportu do miejsca, z którego rozpoczął on swoją podróż.

Odszkodowanie lotnicze należy się pasażerowi również wtedy, gdy linia lotnicza wywiązała się z obowiązku zapewnienia pasażerowi opieki (telefon, napoje, posiłek, nocleg, transport do miejsca zakwaterowania).

 

Na co jeszcze można liczyć?

Oprócz odszkodowania lotniczego, w formie pieniężnej, o czym pisałam wyżej, po upływie określonego w przepisach czasu opóźnienia lotu, pasażer może domagać się od przewoźnika przysługującego mu prawa do opieki, które obejmuje:

  • telefon,
  • napoje,
  • posiłek,
  • nocleg,
  • transport do miejsca zakwaterowania.

Świadczenia tego można domagać się, gdy opóźnienie wyniesie:

  1. 2 godziny albo więcej – w przypadku lotów do 1.500 km;
  2. 3 lub więcej godzin – w przypadku dłuższych lotów wewnątrz Unii Europejskiej lub innych lotów o długości pomiędzy 1.500 a 3.500 km;
  3. 4 lub więcej godzin – w przypadku lotów o odległości ponad 3.500 km poza terytorium Unii Europejskiej.

 

Jak uzyskać odszkodowanie?

Aby uzyskać odszkodowanie trzeba się zgłosić do linii lotniczej, która miała nasz lot zorganizować. W większości przypadków na stronach poszczególnych linii lotniczych znajdują się, dość mocno ukryte i pracochłonne, formularze reklamacyjne.

  1. Jeśli masz czas i chęci możesz załatwić to sam. Kiedy ostatnio zgłaszałam reklamację w liniach PLL lot formularz przez kilka dni nie działał, kiedy już zaczął i wysłałam reklamację okazało się, że nie doszła i musiałam całą procedurę rozpocząć od nowa. Później 2-3 razy dzwonić i przypominać się w sprawie reklamacji.
  2. Jeśli nie masz czasu i chęci możesz skorzystać z AirCashBack.  Kiedy szkoda Ci czasu i nerwów na papierkową robotę i samodzielne szukanie sprawiedliwości to AirCashBack załatwi to za Ciebie. Przede wszystkim jednak chodzi o znaczące zwiększenie Twoich szans na uzyskanie odszkodowanie.

Niestety, procedura dochodzenia odszkodowania za lot bywa skomplikowana i czasochłonna.

Linie lotnicze najczęściej chwytają się wszelkich możliwych sposobów, by takiej rekompensaty uniknąć.

Czasami jednym możliwym sposobem na uzyskanie odszkodowania jest skierowanie sprawy do rozpatrzenia przez sąd lub właściwy organ administracyjny. Przeciętnemu pasażerowi brakuje czasu, determinacji i wiedzy prawnej potrzebnej by skutecznie przeciwstawić się przeszkolonym profesjonalistom zatrudnianym przez linie. Przy takim układzie sił szanse na sukces są znikome.

Dlatego lepiej zlecić to profesjonalnej firmie.

 

 

Jakie okoliczności wyłączają możliwość dochodzenia odszkodowania lotniczego od przewoźnika?

Są tzw. „okoliczności nadzwyczajne”, których zaistnienie wyłącza odpowiedzialność przewoźnika za opóźnienie lub odwołanie lotu, tym samym zamykając możliwość likwidacji szkody przez pasażera.

Okolicznościami takimi są zdarzenia, którym przewoźnik nie może zapobiec pomimo dochowania przez niego należytej staranności. Do najczęściej występujących okoliczności nadzwyczajnych należą:

  • złe warunki atmosferyczne (np. gwałtowane opady śniegu);
  • zamieszki (np. rewolucja w Egipcie);
  • strajk pracowników lotniska (uwaga! okolicznością nadzwyczajną nie zawsze jest strajk załogi samolotu).

Oprócz tego jest cała gama usterek technicznych samolotu, których wystąpienie uznaje się za okoliczności nadzwyczajne (np. pęknięcie nowo wymienionej uszczelki w oknie samolotu, będące pochodną wady ukrytej, powstałej podczas produkcji uszczelki).

Ciężar udowodnienia, że zaistniały okoliczności nadzwyczajne, spoczywa na przewoźniku.


Szukasz noclegu? Ta wyszukiwarka  pozwala sprawdzić od razu, dla dowolnej lokalizacji, najlepsze noclegi z największej ilości wyszukiwarek.

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 24
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Osadnik Gajówka – Karaiby w Wielkopolsce

Osadnik Gajówka, zwany też  Lazurowym Jeziorem to jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić by zresetować głowę, odpocząć i pobyć chwilę...

Zamknij