Jak dojechać do Aguas Calientes – Machu Picchu Pueblo

Każdy słyszał o Machu Picchu i każdy, kto przybywa do Peru ma to na swojej obowiązkowej liście miejsc, które chce odwiedzić podczas podróży.

By być na Machu Picchu trzeba najpierw dostać się do małego miasteczka o nazwie Aguas Calientes czyli Ciepłe Wody. Nazwa pochodzi od ciepłych źródeł, które się tam znajdują. Miasteczko nosi też zamienną nazwę Machu Picchu Pueblo.

Jak dojechać do Aguas Calientes? Można to zrobić na kilka sposobów. Każdy sposób ma swoją cenę.

Gdzie jest Aguas Calientes

Aguas Calientes znajduje się w pobliżu Cusco, na granicy Andów i Parku „Manu”.

Dojazd z Cusco do Hydroeletrowni, z której jest już bardzo blisko do Aguas Calientes, zajmuje 6 godzin, pomimo, że to ok. 230 km. Droga wiedzie w zasadzie cały czas przez góry.

Jak dojechać do Aguas Calientes?

W zależności od posiadanej ilości czasu oraz zasobów finansowych i chęci jest kilka sposobów na to by dostać się do Aguas Calientes.

Każdy sposób jest dość prosty do zorganizowania. Każdy zaczyna się Cusco! W okolicach Plaza de Armas są agencje, pośrednicy i biura turystyczne – tu załatwisz każdą z poniżej opisanych wersji.

 1. Najdroższa i najbardziej czasochłonna wersja – Inca Trial – trek kilkudniowy

Możesz wykupić kilkudniowy trek – od 4-6 dni – dotarcia do Aguas Calientes. Część drogi przebywa się minibusem, część drogi idzie się pieszo przez las deszczowy, tzw. szlakiem Inca Trial. Koszt waha się, w zależności od opcji ekskluzywności i długości, od 200 – 600 USD. Koszty obejmują też wyżywienie i noclegi.

 1. Najdroższa i najmniej czasochłonna wersja – Inca Rail / Peru Rail – dojazd pociągiem (1 dzień)

Do Aguas Calientes możesz dostać się zupełnie bez żadnych niespodzianek i tajemnic po prostu pociągiem. Tę linię, na trasie Cusco – Aguas Calientes – obsługują dwie linie: Inca Rail i Peru Rail.

Na stronie obu firm można kupić bilety przez internet i sprawdzić aktualne ceny. W listopadzie 2016 r. najtańsza opcja to ok. 70 USD w jedną stronę.

Pociąg jedzie ok. 4 godzin w jedną stronę, zatem jadąc rano i wracając wieczorem można wycieczkę „załatwić” w jeden dzień.

 1. Średniodroga i średnioczasochłonna wersja – wykupienie „al inclusive” w wersji 2 dniowej

W Cusco można wykupić wersję zawierającą dojazd, wyżywienie i nocleg w jednej cenie. Dojazd odbywa się minibusem na trasie Cusco – Hydroelektrownia. Minibus jedzie ok. 6 godzin. Następnie ok. 11 km trzeba przejść pieszo wzdłuż torów kolejowych do Aguas Calientes. Trasa jest przyjemna, raczej równa i można podziwiać przyrodę. Marsz zajmuje ok. 2-3 godziny. W Aguas Calientes jest już opłacony nocleg. Rano – bardzo wcześnie, ok. 4.30 wyjście na Machu Picchu wraz z wykupionym biletem na autobus dowożący do wejścia. Powrót w ten sam sposób – 11 km pieszo do Hydroeletrowni, później minibus do Cusco, który odjeżdża zawsze ok. 14.30.

Cena za taką wycieczkę (bez opłaty wejściowej na Machu Picchu) to 200-400 soli, tj. 240-480 zł.

 1. Najtańsza i minimum 2 dniowa wersja – dojazd na własną rękę

Dojazd do Aguas Calientes na własną rękę jest bardzo prosty. Możesz to zrobić na dwa sposoby.

 • Wykup w Cusco w jakiejś agencji lub u pośrednika lub bezpośrednio w firmie transportowej (wszystkie, jak wcześniej pisałam, znajdziesz w okolicach Plaza de Armas) dojazd i powrót minibusem na trasie Cusco – Hydroeletrownia – Cusco. Koszt ok. 60-70 soli w obie strony (70-85 zł). Minibusy odjeżdżają ok. 8 rano z okolic Plaza de Armas i jadą ok. 6 godzin do Hydroeletrowni. Z Hydroeletrowni do Cusco odjeżdżają codziennie ok. godz. 14.30. Możesz zostać w Aguas Calientes dłużej lub wrócić kolejnego dnia.
 • Praktycznie z każdego terminalu autobusowego w Cusco odjeżdżają rano autobusy do miasteczka o nazwie Santa Teresa (ok. 5 godzin jazdy). Koszt to 20 soli – ok. 25 zł. Z Santa Teresa możesz dojechać do Hydroeletrowni minibusem – ok. 15 soli (18 zł), z tym, że minibus odjedzie dopiero gdy będzie pełny. To tzw. „colectivo”. Czasem można bardzo długo czekać! Powrót w ten sam sposób. Od ok. 12 godziny w południe czekają pod Hydroeletrownią minibusy dowożące do Santa Teresa, ale też bezpośrednio do Cusco. Tu też musisz czekać, aż cały busik się zapełni. Koszt powrotu ok. 40 soli – 48 zł.

Podsumowując wersję nr 4, jeśli nie masz potrzeby zostać w Santa Marta, warto wykupić dojazd bezpośredni do Hydroelektrowni w Cusco.


Polecam, jak zawsze, przydatne linki

– tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


Jak dojechałam do Aguas Calientes, jak wyglądała droga i co to jest ta Hydroeletrownia

Skorzystałam z opcji nr 4 wyżej, pkt. 1. Znalazłam bardzo fajną i rzetelną firmę www.machupicchubycar.pe – polecam. Można zadzwonić wcześniej lub napisać maila (tel. 984 650 926).

Minibus zabierał ok. 15 osób. Stan busa ogólnie nie najgorszy. Koła niestety w stanie nie nadającym się d użytkowania. W trakcie drogi minęłam co najmniej 3-4 busiki, które wymieniały opony.

Jedzie się dość długo, bo aż 6 godzin. Droga wiedzie przez góry i krajobraz zmienia się wraz z kolejnymi kilometrami.

Ostatecznie dojeżdża się do Hydroelektrowni. Czynna i cały czas działająca.

31-droga-do-aguas-calientes

Jest tu punkt kontrolny osób, które udają się na Machu Picchu.

Stąd, wzdłuż torów wiedzie droga, ok. 11 km, którą dojdziesz do miasteczka Aguas Calientes.

trasa 11 km, 2-3 godziny marszu

trasa 11 km, 2-3 godziny marszu

W Aguas Calientes jest dość ładnie. Mnie się najbardziej podobały rzeźby kamienne, szczególnie w nocy gdy są podświetlone.

39-droga-do-aguas-calientes

magdagaskar-w-peru

W Aguas Calientes jest wiele hosteli. Znajdziesz miejsce bez problemu. Standardowa cena za pokój dwuosobowy z łazienką to 40-50 soli, 48-60 zł.

Miasteczko jest bardzo mocno nastawione na turystów i możesz odnieść pierwsze wrażenie takie, że wszystko będzie tu bardzo drogie. Przejdź się jednak uliczkami w okolicach stadionu, tan znajdziesz straganiki z tanim jedzeniem oraz bary, które serwują „Menu” (zupa + drugie danie) za 8 soli (10 zł).

Moja rada: na trasie Hydroelektrownia – Aguas Calientes załóż długie spodnie i rękawy pomimo gorąca. W przeciwnym wypadku może się to skończyć tak jak u mnie. Są tu malutkie moskity, który zostawiają ogromne ukąszenia.

40-droga-do-aguas-calientes

Bilety na Machu Picchu można kupić w wielu miejscach: przy Plaza de Armas w Cusco jest biuro, w którym można je nabyć, przed wejściem na Machu Picchu lub przez internet. Pamiętaj, że ilość miejsc jest ograniczona!


Zdecydowany na wyjazd do Peru? Sprawdź czy są aktualnie tanie bilety. 

Zalajkuj moją stronę na fejsbook’u – tu na bieżąco podaję informacje o promocjach lotniczych.

Może wybierasz się gdzie indziej? Pamiętaj by się ubezpieczyć! Polecam tę stronę: BANKIER – ubezpieczenia turystyczne


Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 25
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

 1. Witam serdecznie. We wrzesniu wybieram sie do Peru Zastanawiam sie jak dotre z Cusco do Aguas Calientes i chyba wybiore opcje nr4 podpunkt 1.
  O ile dobrze Cie rozumiem to najpierw pojade minibusem do Hydrolektrowni ok 6 godz jazdy. A z Hydroelektrowni musze dojsc na nogach wzdloz torow 11 km- ok 2-3 godz wedrowki? Mam juz zarezerwony hotel w Aguas Calientes 9 wrzesnia. Poczym 10 wrzesnia rano wyrusze na Machu Picchu.

 2. jedziemy z żoną do PERU koniec września i polecono nam usługi firmy peru expedition oni chcą od osoby 500$ I PLUS PRZEWODNIK 700$ PLUS BILETY WSTĘPU DLA PRZEWODNIKA TO OKOŁO 2000$ NA PARĘ a jedziemy w dwie pary co daje około 5000$ cos mi się wydaje za drogo a jak ty uważasz

  • Ale chodzi o wyjazd do Machu Picchu? Tylko dojazd, czy z noclegiem, czy co w tym jest? Na ile dni?

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kanion Colca w Peru – najgłębszy kanion na ziemi

Kanion Colca w Peru jest uważany za najgłębszy kanion na ziemi. Jest to fakt choć większość osób słyszała o Kanionie Kolorado w...

Zamknij