Kanion Colca w Peru – najgłębszy kanion na ziemi

Kanion Colca w Peru jest uważany za najgłębszy kanion na ziemi. Jest to fakt choć większość osób słyszała o Kanionie Kolorado w USA, a prawie nikt nie słyszał o Kanionie Colca.

Po raz pierwszy przepłynięto Kanion Colca kajakiem w 1981 r. i dokonali tego Polacy! To wydarzenie zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnesa w 1984 r. I to chyba jedyne miejsce w Peru gdzie wszyscy wiedzą kim są Polacy i gdzie znajduje się Polska.

Do Cabanaconde, skąd rozpoczyna się trek w głąb Kanionu Colca, można dotrzeć w dość łatwy sposób. Sama wycieczka nie należy do najłatwiejszych. Trzeba mieć naprawdę niezłą kondycję. W ciągu dnia jest bardzo gorąco i sucho, a na trasie nie ma miejsc zacienionych by można odpocząć.

Zdobycie Kanionu Colca daje ogromną satysfakcję oraz niezapomniane przeżycia. Warto odwiedzić to miejsce!

Kanion Colca – gdzie się znajduje

Kanion Colca znajduje się w regionie Arequipa ok. 100 km na północny zachód od miasta Arequipa w linii prostej. Dojazd autobusem bezpośrednim jest możliwy i zajmuje w rzeczywistości ok. 6 -7 godzin – 219 km. Droga wiedzie przez góry dlatego trwa to tak długo. Mapa google przedstawia wersję bardzo optymistyczną, nawet dla samochodu osobowego.

arequipa-do-cabanaconde

Jaki jest koszt dojazdu i jakie firmy transportowe obsługują tę trasę opisałam w części dotyczącej Kondora z Cruz del Condor.

Kanion Colca – dane statystyczne

Kanion to „dolina rzeczna o wąskim dnie i stromych, skalistych zboczach”.

Kanion Colca cechuje się zboczami, które z jednej strony wznoszą się na ponad 3.200 m nad poziom rzeki, z drugiej – na 4.200 m. Jest uważany za najgłębszy kanion na ziemi (jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA!).

Kanion Colca to wąwóz, który jest pozostałością po prastarej rzece, z której dziś pozostał tylko górski ciek wodny.

Znalazłam w internecie grafikę obrazującą schemat Kanionu Colca i Kanionu Kolorado, by można było wyobrazić sobie różnicę.

kanion colca i kanion kolorado

Kanion Colca ma długość 120 km. Różnica poziomów między jego początkiem (3.050 m n.p.m) a końce (950 m n.p.m.) wynosi 2.100 m.

Sam kanion i dno kanionu w większości przypomina krajobraz księżycowy, pokryty głazami i pozbawiony jakiejkolwiek roślinności.

kanion colca peru

Kanion Colca – odkrycie

Pierwsze przepłynięcie Kanionu Colca kajakiem miało miejsce w 1981 r. Dokonała tego ekspedycja Polaków z Andrzejem Piętkowskim (kierownikiem wyprawy) i Piotrem Chmielińskim, na czele.

Uczestnicy wyprawy nadali w Kanionie Colca kilka nazw, zatwierdzonych następnie przez Instytut Geograficzny w Peru, np. Wodospady Jana Pawła II, Kanion Polaków czy Kanion Czekoladowy. Badacze nie zdołali jednak spenetrować górnego odcinka kanionu o długości 20 km, o nazwie Cruz del Condor. Rzeka Colca gwałtownie rozbijająca się na głazach górnego odcinka ma tam zbyt niski poziom wody. W związku z tym nie można było w tym miejscu użyć ani kajaków ani pontonów. (źródło: Wikipedia).

By upamiętnić to wydarzenie w czerwcu 2016 r. u wejścia do Kanionu Colca od strony Cabanaconde ustawiono tablicę pamiątkową.

W samym Cabanaconde Polacy są bardzo dobrze znani, jest nawet ulica Polska.

ulica polska w cabanaconde

Rzeka Colca otrzymała nazwę od dwóch plemion (Collaguas i Aymaras) zamieszkujących niegdyś te terytoria. U Aymaras nazwa „colca” oznaczała „pieniądze”, a u Collaguas „skalne spichlerze na zboże”. Ludowe opowieści donoszą, że w dolnej części rzeki Colca znajduje się legendarny skarb Inków!

Kanion Colca kryje na pewno wiele niewyjaśnionych tajemnic. W ścianach kanionu znajdują się ukryte jaskinie, dawne grobowce, inkaskie oraz preinkaskie umocnienia (a nawet duże fortece) oraz tzw. „kolki” – małe, wykute w skałach lub zbudowane na skalnych platformach, pomieszczenia, które służyły Inkom za magazyny żywności.

Kanion Colca – trasy

W Kanionie Colca jest wiele tras. W zależności od ilości posiadanego czasu, chęci i kondycji można tam spędzić nawet kilka dni.

Mapy terenu są dostępne bezpłatnie w każdym hostelu w Cabanaconde.

Jedna z przykładowych map poniżej.

mapa-kanion-colca

Na dnie Kanionu Colca znajdują się miejsca, zwane oazami, w których można się najeść i przenocować. Ceny noclegów są przystępne (ok. 40 soli za pokój 2 osobowy bez łazienki, tj. ok. 50 zł), natomiast jedzenie i jakiekolwiek napoje są bardzo drogie ok. 3-5 razy droższe niż w Cabanaconde!

Do oazy Sangalle, leżącej na dnie Kanionu Colca, wybrałam się trasą oznaczoną strzałką niebieska powyżej.

Szlak wiedzie przez piaszczyste skały, a przez pierwsze 2 godziny nie widać nić poza szutrem i kamieniami. Dopiero później widać zieloną plamkę, która powiększa się w miarę upływu czasu. Na samym końcu okazuje się, że to zielona oaza na dnie kanionu!

Zejście do oazy zabrało mi ok. 3,5 – 4 godzin (bez pośpiechu) i ok. 4,5 – 5 godzin powrót do miasteczka Cabanaconde.

Różnica wysokości widoczna na poniższej grafice.

cabanaconde-do-sangalle

Różnica wysokości to 1.100 m. Wyruszam z Cabanaconde na wysokości 3.299 m n.p.m., „oaza” znajduje się 5,6 km dalej na wysokości 2.200 m n.p.m.

Zejście w dół jest stosunkowo trudne ze względu na suchą i sypką nawierzchnię oraz kamienie, na których łatwo się poślizgnąć.

TREK:


bankier ubezpieczenie turystycznehotelscombined


OAZA:

Moje porady! Co zabrać:

 • wodę i jedzenie (przynajmniej tyle co na trasę, potem można wszystko kupić tyle, że bardzo drogo),
 • krem przeciwsłoneczny i czapkę z daszkiem (wierz mi jeśli tego nie użyjesz będziesz bardzo żałował),
 • wygodne buty (droga jest kamienista),
 • strój kąpielowy (w oazie są baseny, ale nie nastawiaj się na luksusy – one tylko z góry tak ładnie wyglądają, szczególnie kiedy się jest zmęczonym, spoconym i spragnionym),
 • ciepłe ubranie (wieczorem i w nocy jest zimno),
 • jakiś preparat na moskity – wieczorami mogą się pojawić.

POWODZENIA!


Polecam jak zawsze przydatne linki

– tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne

Podoba Ci się? - Udostępnij 🙂
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

 1. Dzięki za porady. Za kilka dni, przy pomyślnych wiatrach, może tam dotrę 😊

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kondor z Cruz del Condor w Peru

Kondor wielki, zwany też kondorem olbrzymim to ptak z gatunku padlinożerców. Ten kondor zamieszkuje m.in. Peru. Generalnie mieszka w Andach...

Zamknij