Kanion Colca w Peru – najgłębszy kanion na ziemi

Kanion Colca w Peru jest uważany za najgłębszy kanion na ziemi. Jest to fakt choć większość osób słyszała o Kanionie Kolorado w USA, a prawie nikt nie słyszał o Kanionie Colca.

Po raz pierwszy przepłynięto Kanion Colca kajakiem w 1981 r. i dokonali tego Polacy! To wydarzenie zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnesa w 1984 r. I to chyba jedyne miejsce w Peru gdzie wszyscy wiedzą kim są Polacy i gdzie znajduje się Polska.

Do Cabanaconde, skąd rozpoczyna się trek w głąb Kanionu Colca, można dotrzeć w dość łatwy sposób. Sama wycieczka nie należy do najłatwiejszych. Trzeba mieć naprawdę niezłą kondycję. W ciągu dnia jest bardzo gorąco i sucho, a na trasie nie ma miejsc zacienionych by można odpocząć.

Zdobycie Kanionu Colca daje ogromną satysfakcję oraz niezapomniane przeżycia. Warto odwiedzić to miejsce!

Kanion Colca – gdzie się znajduje

Kanion Colca znajduje się w regionie Arequipa ok. 100 km na północny zachód od miasta Arequipa w linii prostej. Dojazd autobusem bezpośrednim jest możliwy i zajmuje w rzeczywistości ok. 6 -7 godzin – 219 km. Droga wiedzie przez góry dlatego trwa to tak długo. Mapa google przedstawia wersję bardzo optymistyczną, nawet dla samochodu osobowego.

arequipa-do-cabanaconde

Jaki jest koszt dojazdu i jakie firmy transportowe obsługują tę trasę opisałam w części dotyczącej Kondora z Cruz del Condor.

Kanion Colca – dane statystyczne

Kanion to „dolina rzeczna o wąskim dnie i stromych, skalistych zboczach”.

Kanion Colca cechuje się zboczami, które z jednej strony wznoszą się na ponad 3.200 m nad poziom rzeki, z drugiej – na 4.200 m. Jest uważany za najgłębszy kanion na ziemi (jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA!).

Kanion Colca to wąwóz, który jest pozostałością po prastarej rzece, z której dziś pozostał tylko górski ciek wodny.

Znalazłam w internecie grafikę obrazującą schemat Kanionu Colca i Kanionu Kolorado, by można było wyobrazić sobie różnicę.

kanion colca i kanion kolorado

Kanion Colca ma długość 120 km. Różnica poziomów między jego początkiem (3.050 m n.p.m) a końce (950 m n.p.m.) wynosi 2.100 m.

Sam kanion i dno kanionu w większości przypomina krajobraz księżycowy, pokryty głazami i pozbawiony jakiejkolwiek roślinności.

kanion colca peru

Kanion Colca – odkrycie

Pierwsze przepłynięcie Kanionu Colca kajakiem miało miejsce w 1981 r. Dokonała tego ekspedycja Polaków z Andrzejem Piętkowskim (kierownikiem wyprawy) i Piotrem Chmielińskim, na czele.

Uczestnicy wyprawy nadali w Kanionie Colca kilka nazw, zatwierdzonych następnie przez Instytut Geograficzny w Peru, np. Wodospady Jana Pawła II, Kanion Polaków czy Kanion Czekoladowy. Badacze nie zdołali jednak spenetrować górnego odcinka kanionu o długości 20 km, o nazwie Cruz del Condor. Rzeka Colca gwałtownie rozbijająca się na głazach górnego odcinka ma tam zbyt niski poziom wody. W związku z tym nie można było w tym miejscu użyć ani kajaków ani pontonów. (źródło: Wikipedia).

By upamiętnić to wydarzenie w czerwcu 2016 r. u wejścia do Kanionu Colca od strony Cabanaconde ustawiono tablicę pamiątkową.

W samym Cabanaconde Polacy są bardzo dobrze znani, jest nawet ulica Polska.

ulica polska w cabanaconde

Rzeka Colca otrzymała nazwę od dwóch plemion (Collaguas i Aymaras) zamieszkujących niegdyś te terytoria. U Aymaras nazwa „colca” oznaczała „pieniądze”, a u Collaguas „skalne spichlerze na zboże”. Ludowe opowieści donoszą, że w dolnej części rzeki Colca znajduje się legendarny skarb Inków!

Kanion Colca kryje na pewno wiele niewyjaśnionych tajemnic. W ścianach kanionu znajdują się ukryte jaskinie, dawne grobowce, inkaskie oraz preinkaskie umocnienia (a nawet duże fortece) oraz tzw. „kolki” – małe, wykute w skałach lub zbudowane na skalnych platformach, pomieszczenia, które służyły Inkom za magazyny żywności.

Kanion Colca – trasy

W Kanionie Colca jest wiele tras. W zależności od ilości posiadanego czasu, chęci i kondycji można tam spędzić nawet kilka dni.

Mapy terenu są dostępne bezpłatnie w każdym hostelu w Cabanaconde.

Jedna z przykładowych map poniżej.

mapa-kanion-colca

Na dnie Kanionu Colca znajdują się miejsca, zwane oazami, w których można się najeść i przenocować. Ceny noclegów są przystępne (ok. 40 soli za pokój 2 osobowy bez łazienki, tj. ok. 50 zł), natomiast jedzenie i jakiekolwiek napoje są bardzo drogie ok. 3-5 razy droższe niż w Cabanaconde!

Do oazy Sangalle, leżącej na dnie Kanionu Colca, wybrałam się trasą oznaczoną strzałką niebieska powyżej.

Szlak wiedzie przez piaszczyste skały, a przez pierwsze 2 godziny nie widać nić poza szutrem i kamieniami. Dopiero później widać zieloną plamkę, która powiększa się w miarę upływu czasu. Na samym końcu okazuje się, że to zielona oaza na dnie kanionu!

Zejście do oazy zabrało mi ok. 3,5 – 4 godzin (bez pośpiechu) i ok. 4,5 – 5 godzin powrót do miasteczka Cabanaconde.

Różnica wysokości widoczna na poniższej grafice.

cabanaconde-do-sangalle

Różnica wysokości to 1.100 m. Wyruszam z Cabanaconde na wysokości 3.299 m n.p.m., „oaza” znajduje się 5,6 km dalej na wysokości 2.200 m n.p.m.

Zejście w dół jest stosunkowo trudne ze względu na suchą i sypką nawierzchnię oraz kamienie, na których łatwo się poślizgnąć.

TREK:


bankier ubezpieczenie turystycznehotelscombined


OAZA:

Moje porady! Co zabrać:

  • wodę i jedzenie (przynajmniej tyle co na trasę, potem można wszystko kupić tyle, że bardzo drogo),
  • krem przeciwsłoneczny i czapkę z daszkiem (wierz mi jeśli tego nie użyjesz będziesz bardzo żałował),
  • wygodne buty (droga jest kamienista),
  • strój kąpielowy (w oazie są baseny, ale nie nastawiaj się na luksusy – one tylko z góry tak ładnie wyglądają, szczególnie kiedy się jest zmęczonym, spoconym i spragnionym),
  • ciepłe ubranie (wieczorem i w nocy jest zimno),
  • jakiś preparat na moskity – wieczorami mogą się pojawić.

POWODZENIA!


Polecam jak zawsze przydatne linki

– tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 52
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

  1. Pora wyczyścić obiektyw 😀

  2. Witaj, mam pytanie czy w Sagalle trzeba rezerwować nocleg z wyprzedzeniem?

  3. Cześć. W tym roku wybieram się m.in do Peru. Na początku chciałem pojechać do Kanionu tylko zobaczyć Kondory i wracać. Ale po przeczytaniu kilku artykułów m.in tego – postanowiłem tam pojechać na 2-3 dni. Proszę o radę. Jeśli wyruszę z Arequipy rano autobusem to rozumiem że jak będę około południa w Mirador Cruz del Cóndor to kondorów już nie zobaczę ? Czyli lepiej jest np przenocować w Cabanaconde i rano pojechać na kondory ? A czy je widać też po zejściu do oazy w Sangalle ? Próbuję jakoś ułożyć plan i nie wiem do końca jak zrobić żeby było dobrze, Dziękuję Radek

    • Hey! Zdecydowanie na kondory trzeba jechać rano. Nie, z oazy ich nie widać, latają na wysokości kanionu lub powyżej. Powodzenia! Daj znać jak Ci się udało.

      • Dziękuję Wam za odpowiedź. Bardzo dużo mi pomogła. Pozdrawiam. Odezwę się po powrocie, chyba że jeszcze będę miał pytania to napiszę do Was 🙂

    • Cześć!

      Nasz plan wypróbowany na własnej skórze w zeszłym roku (lipiec 2017) wyglądał następująco:

      1. Łapiemy lokalny autobus z Arequipy ok. godziny 1 w nocy (niestety pora nieco barbarzyńska!)
      2. Jesteśmy na miejscu ok. godziny 6 rano i mamy czas na zjedzenie śniadania, poranną toaletę itp. (dostępne są tam toalety, nawet jeżeli jeszcze zamknięte to nam udało się przekonać panią sprzątającą do ich otworzenia)
      3. Pierwsze kondory pojawiają się bardzo nisko już koło godziny 7:30 – 8:00. Jest to dobry czas na zajęcie najlepszych strategicznie miejsc widokowych.
      4. Koło godziny 9 kondory pojawiają się na odpowiedniej wysokości – w tym samym momencie pojawiają się liczne wycieczki, które wpadają tam na 15-20 min.
      5. Po zakończonym „spektaklu” łapiemy stopa do Cabanaconde i jak najszybciej ruszamy w głąb kanionu.

      Żeby uniknąć nieprzespanej nocy, wydaje mi się, że można też dzień wcześniej podjechać do miejscowości Chivay i stamtąd zorganizować dojazd do Cruz del Condor. My mimo takiego planu byliśmy w stanie dotrzeć do wspomnianych w tekście oaz. Dalej, to ile dni zostaniesz w okolicy i ile kanionu zobaczysz, zależy już tylko od Ciebie ale jestem pewien, że wszystko cokolwiek tam zobaczysz i doświadzczysz jest warte takiego wysiłku 🙂

      Oczywiście alternatywą jest wykupienie wycieczek zorganizowanych z Arequipy, ale to już zupełnie inna historia bo np. jest się uzależnionym od grupy, a koszty są odpowiednio większe.

      Powodzenia!

  4. Dzięki za porady. Za kilka dni, przy pomyślnych wiatrach, może tam dotrę ?

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kondor z Cruz del Condor w Peru

Kondor wielki, zwany też kondorem olbrzymim to ptak z gatunku padlinożerców. Ten kondor zamieszkuje m.in. Peru. Generalnie mieszka w Andach...

Zamknij