Kondor z Cruz del Condor w Peru
Kondor wielki, zwany też kondorem olbrzymim to ptak z gatunku padlinożerców.
Ten kondor zamieszkuje m.in. Peru. Generalnie mieszka w Andach – od Wenezueli aż po Przylądek Horn.
Zamieszkują skaliste tereny powyżej linii lasu. Andy nadają się do tego idealnie.
Piękne i ogromne kondory, prawie z bliska można obejrzeć w Kanionie Colca w Peru. Miejsce, w które praktycznie codziennie rano przylatują, nosi nazwę Cruz del Condor (Krzyż Kondora) i znajduje się niedaleko górskiego miasteczka Cabanaconde.
Kondor – wymiary i inne dane
Długość ciała kondora to 1–1,30 m – jest ogromny! Rozpiętość skrzydeł ok. 3 m.
Zwykle kondor jest czarny, z lekkim zabarwieniem bieli na skrzydłach. Głowa i szyja nie mają piór.
Młode wylęgają się po ok. 60 dniach. Jajem opiekują się oboje rodziców.
Dojrzałość płciową osiągają dopiero po 8–9 latach.
Kondor składa zwykle 1 jajo, wyjątkowo 2. Dziecko kondora opuszcza rodziców dopiero gdy nowe pisklę przyjdzie na świat. Średnio po ok. 2 latach.
Kondory żywią się głównie padliną.
Cruz del Condor w Kanionie Colca – jak się tam dostać
Można powiedzieć, że w Cruz del Condor (Krzyż Kondora) zaczyna się Kanion Colca. To jeden z punktów widokowych przy szutrowej drodze wiodącej wzdłuż kanionu od miasta Chivay do Cabanaconde.
Najłatwiej do Cabanaconde możesz dostać się z Arequipy. Są tu autobusy bezpośrednie na trasie Arequipa – Cabanaconde. Firmy obsługujące tę linię to Reyna, Andalucia i Milagros. Koszt w jedną stronę – 17 soli, tj. ok 20 zł). 6 godzin jazy!
Jeśli jedziesz obejrzeć kondory z Cobanaconde i robisz to na własną rękę proponuję:
- wyjechać z Cabanaconde rannym autobusem o godz. 7.00 – koszt 2 sole (ok. 2,5 zł), jedziemy ok. 20 min.,
- wysiąść przy punkcie widokowym o nazwie Topay – zapewne nie kupiłeś biletu wstępu do rezerwatu Kanionu Colca (koszt. 70 soli, ok. 85 zł), więc aby uniknąć kontroli dojdź pieszo do Cruz del Colca z Topay (10 min.); jeśli wysiądziesz bezpośrednio na Cruz del Condor najprawdopodobniej będziesz kontrolowany,
- wróć autobusem do Cabanaconde i jeszcze tego samego dnia wyrusz do Kanionu Colca,
lub
- wybierz się najpierw do Kanionu Colca z Cabanaconde (osobny wpis na blogu), w drodze powrotnej do Arequipy (przez Chivay) zatrzymaj się przy Topay, dojdź do Cruz del Condor i obejrzyj loty kondorów, a potem wsiądź do kolejnego autobusu, który jedzie do Arequipy.
Musisz być na miejscu ok 8.00 rano najpóźniej! Kondor czeka aż ranne powietrze ogrzeje się na tyle, by wznoszące prądy mogły unieść go w górę wąwozu i to zwykle zdarza się właśnie o tej godzinie. Koło 9 – 9.30 kondora już w zasadzie nie można zobaczyć.
Kanion Colca w tym miejscu ma ok. 1.100 m głębokości. Piękne widoki, prawda?
Polecam jak zawsze przydatne linki
– tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!
Kondor z Kanionu Colca
Kondory przelatują tuż nad głowami. Zataczają koła. Zdjęcia nie oddają zapewne piękna i wdzięku z jakim się poruszają. Są ogromne, latają dość powoli i można je obejrzeć w całej okazałości.
Widziałam tylko kilka ptaków. Miejscowi mówią, że w Colca jest ich coraz mniej. Nikt nie wie dokładnie dlaczego, a może nie chce wiedzieć? Być może jest to następstwo coraz gorszego stanu środowiska, a może głośno zachowujący się ludzie. Może spaliny z silników i hałas autobusów, które przywożą w to miejsce turystów (fakt – było ich mnóstwo). Pewnie wszystkiego po trochu. Nawet kondor ma prawo się zdenerwować.
W Kanionie Colca żyje akualnie ok. 50 kondorów – 4 razy mniej niż 25 lat temu!
25