Machu Picchu – tajemnice i badania

Machu Picchu to podobno najlepiej zachowane miasto Inków. Położone na wysokości 2090-2400 m n.p.m. w Andach. W dole płynie rzeka Urubamba.

Badania wykazały, że Miasto zostało zbudowane w II połowie XV w. Co dziwne Machu Picchu zostało opuszczone ok. 1535-7 r. Dlaczego?

Machu Picchu miało funkcję głównego centrum ceremonialnego, gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwane prawdopodobnie przez kapłanów, ówczesną elitę, żołnierzy i opiekunów świątyń.

W 2007 r. obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata, do których należy m.in. Wielki Mur Chiński, który już wcześniej widziałam. W 1983 r., Machu Picchu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie jak inne miejsca, które zwiedziłam i opisałam na blogu.

Miasto znajduje się w środku tropikalnego, górskiego lasu w prowincji Cuzco. Jak dojechać na Machu Picchu i gdzie się znajduje przeczytasz w >> tym wpisie <<, pt. Jak dojechać do Aguas Calientes

Odkrycie Machu Picchu

Odkrycie Machu Picchu przypisywane jest profesorowi Yale University H.Binghan, który trafił na Machu Picchu w 1911 r.  Badania prowadzone od pierwszej wyprawy Binghama pozwoliły na odkrycie tysięcy zabytkowych przedmiotów, w tym mumii, srebrnych posążków, złotych spinek i naczyń ceramicznych. Legalnie wywieziono wówczas do USA ok. 4000 zabytkowych przedmiotów.

Machu Picchu było eksplorowane „na dziko” i bez kontroli znacznie wcześniej. Odnaleziono listy i mapy niemieckiego przedsiębiorcy A.Bernsa, które  dowodzą, że w 1867 r. u podnóża góry Machu Picchu zbudował tartak i prawdopodobnie w tym samym roku odnalazł Machu Picchu. Podobno Berns także wywoził przedmioty z Machu Picchu, które trafiały głównie do Europy.

Poniżej fotografia, z początku XX w. wykonana podczas badań prof. Binghama.

machu-picchu-1911

Na zdjęciu: Machu Picchu w czasach Binghama, fot. wikipedia/Hiram Bingham

Ciekawe informacje o Machu Picchu

Miasto zbudowano z granitu.

Połączono ukształtowanie terenu łącząc mury z istniejącymi skałami i bardzo precyzyjnie kształtowano kamień.

Machu Picchu położone jest na różnych poziomach, miało system kanałów doprowadzających wodę zebraną w wykutych w skale zbiornikach. Najbardziej widocznym elementem architektury są schody. Doliczono się 1200 stopni.

Miasto składało się z dwóch części.

W górnej znajdowały się Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski i święty kamień. W dolnej były domy mieszkalne kryte strzechą i warsztaty produkcyjne. Na stromych zboczach wokół były tarasy uprawne o szerokości 2-4 m, z pionowymi ścianami z kamieni.

Badania archeologiczne wykazały, że większość pochowanych w Machu Picchu stanowiły kobiety – 90%. Twierdzi się w związku z tym także, że Machu Picchu mogło być sanktuarium tzw. Dziewic Słońca, a nie typowym miastem, czy twierdzą.

Na Machu Picchu znajdował się wykuty w kamieniu ok. 750-metrowy kanał służący jako system nawadniający pola oraz dostarczający wodę. Kanał działa do dziś.

Istnieje teoria mówiąca o tym, że Machu Picchu było także obserwatorium astronomicznym. Dowodem ma być kamień o nazwie Intihuatana. Podczas równonocy gdy słońce znajduje się nad nim, kamienny słup nie rzuca cienia.

Tak naprawdę nie wiadomo, czym było Machu Picchu. Naukowcy cały czas szukają odpowiedzi na pytania: kto tam dokładnie mieszkał i dlaczego tak nagle opuścił miasto. Jego tajemnica nadal nie została odkryta.

Machu Picchu ma powierzchnię ok. 5 km kwadratowych.

Z 3 stron otacza je rzeka Urubamba, a z czwartej osłania góra Huayana Picchu. Prawdopodobnie dlatego hiszpańscy kolonizatorzy nigdy go nie zdobyli.


Polecam, jak zawsze, przydatne linki

– tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


Jak dojść na Machu Picchu z Aguas Calientes

By wejść na Machu Picchu musisz najpierw dojechać do miasteczka o nazwie Aguas Calientes (zwane też Machu Picchu Pueblo).

Jak się znajduje Machu Picchu i jak dojechać do Aguas Calientes przeczytasz w >> tym wpisie <<, pt. Jak dojechać do Aguas Calientes.

Z Aguas Calientes są dwie możliwości dotarcia na Machu Picchu (ok. 4 km):

  1. autobusem odjeżdżającym z miasteczka – ok. 20 min jazdy,
  2. pieszo – ok. 1-2 godziny.

Niezależnie, którą opcję wybierzesz droga wiedzie tędy:

machu picchu peru magdagaskar

Po lewej stronie widać krętą drogę, którą jedzie autobus. Pieszo przecina się tę drogę pod górkę.

Autobusy  – to jest cała „fabryka”. Od samego rana – ok. 5 godziny zaczynają odjeżdżać z miasteczka, tuż obok stacji kolejowej i jeżdżą jeden za drugim.

Ustawia się kolejka oczekujących, aż do godzin południowych. Koszt autobusu to 70 soli w obie strony (84 zł, drogo!).

machu picchu magdagaskar

Jeśli chcesz wybrać się pieszo, zobacz i poczytaj niżej. Ja wybrałam piesze wejście na Machu Picchu.

Piesze wejście na Machu Picchu

Za piesze wejście na Machu Picchu nie trzeb nic płacić!

Dwie rady:

  1. Kup bilet na Machu Picchu. To obowiązkowe. Ilość miejsc jest ograniczona do 2.500 osób dziennie! Bilety na Machu Picchu można kupić w wielu miejscach: przy Plaza de Armas w Cusco (jest tu biuro, w którym można je nabyć, przed wejściem na Machu Picchu lub przez internet).
  2. Zastanów się nad godziną wejścia na Machu Picchu. Co prawda kupując bilet musisz się zobowiązać w jakim czasie wejdziesz ale nie jest to do końca przestrzegane. Ważne jest to, że bilet możesz wykorzystać tylko danego dnia. W zależności od pogody zdecyduj o godzinie wejścia. Osobiście uważam, że godzina ok. 12.00 jest optymalna. Większość turystów już wychodzi, a chmury wiszące nad miastem są już przewiane przez wiatr. Pamiętaj, że na Machu Picchu spędzisz dobre 3-4 godziny.

Kieruj się uliczką obok stacji, przejdziesz koło figury Indianina z orłem.

machu picchu magdagaskar

Idź wzdłuż dolnych torów, aż dojdziesz do mostu, gdzie będzie pierwsza kontrola biletów (ok. 1,5-2 km).

Stąd powoli, pod górę dojdziesz do wejścia na Machu Picchu.

Po drodze będziesz mijał zapewne panie sprzedające picie i jedzenie. Jeśli nie masz nic ze sobą kup je mimo dwukrotnie wyższej ceny. Na górze wszystko będzie 10 razy droższe i w większości płatne w dolarach!

Przed wejściem na Machu Picchu jest ogromna kolejka co najmniej do godziny 12-13.00. To kolejny powód dla którego proponuję przyjść tu koło 12.00 nie prędzej. Sama byłam tam koło 9.00 i dopiero koło 11-12.00 zaczęło się przejaśniać.

machu picchu magdagaskar

Machu Picchu

Zapraszam na zdjęcia spaceru po Machu Picchu.

Moje osobiste odczucie jest takie, że w związku z tym, że jest tam bardzo wielu zwiedzających (rozumiem, każdy chce obejrzeć to miejsce; ja też), nie ma szans na zadumę, na chwilę pomyślenia o dawnych czasach i na poczucie magii tego miejsca.

Jest szum i hałas.

Starałam się zrobić zdjęcia tak, by miejsce wyglądało na puste. Sama chętnie, teraz, w ciszy oglądam te zdjęcia.

Update z czerwca 2017 r. – zajrzyj koniecznie tu >> ZMIANY

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 24
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak dojechać do Aguas Calientes – Machu Picchu Pueblo

Każdy słyszał o Machu Picchu i każdy, kto przybywa do Peru ma to na swojej obowiązkowej liście miejsc, które chce...

Zamknij