Rysunki z Nasca (Nazca) rysunki, linie, geoglify – tajemnica do dziś nieodkryta

Obszar Nazca skrywa jedną z najciekawszych zagadek Ziemi. Oficjalna wersja jest taka, że ogromne rysunki wykonane w glebie ukazują dawną kulturę Indian zamieszkujących niegdyś ten region.

Rysunki z Nazca to system linii tworzących różne kształty. W zasadzie można je w całości zobaczyć tylko z góry. Przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne. Jest ich około 400, z czego ponad dwadzieścia to figury. Reszta to różnej długości proste linie.

Nasca lub Nazca (używane zamiennie przez samych Peruwiańczyków) znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, w pobliżu miasta Nasca.

Na obszarze ponad 50 km długości i 14 km szerokości zostały stworzone przez Indian Nazca najprawdopodobniej pomiędzy rokiem 300 r.p.n.e a 900 r. n.e.

 

Rysunki z Nasca – historia odkrycia

W 1926 r. peruwiański archeolog Mejia Xesspe odkrył rysunki Nazca całkiem przypadkiem przelatując prywatnym samolotem nad tym obszarem. Jego teoria mówiła, że rysunki były trasami religijnych przemarszów ówczesnych mieszkańców tego regionu.

W 1941 r. amerykański historyk i badacz kultur Ameryki Południowej – Paul Kossok dokonał tak naprawdę pierwszych badań i wykonał pierwsze zdjęcia lotnicze rysunków z Nasca. Zaobserwował, że długie linie na płaskowyżu są skierowane dokładnie w punkt zachodu słońca na horyzoncie. Stwierdził w związku z tym, że linie muszą mieć przeznaczenie astronomiczne.

Od 1946 r. prace badawcze rozpoczyna niemiecki archeolog Maria Reiche. Ona także była przekonana o astronomicznym przeznaczeniu rysunków. Maria Reiche  jako pierwsza stworzyła pełną dokumentację rysunków. Jej badania wykazały, że rysunki powstały w okresie rozkwitu kulturowego Indian Nasca, który rozpoczął się ok. 200 r.p.n.e, a zakończył ok. 800 r.n.e.

W 1994 r. rysunki z Nasca zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kilka kilometrów od Nasca znajduje się muzeum Marii Reiche. Koszt wstępu 5 soli, czyli ok. 6 zł. Czy warto? Za tę cenę tak.


Polecam przydatne linki – tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


Rysunki z Nasca – mapa i zdjęcia

Mapa rysunków w okolicach Nasca poniżej:

mapa-naska-linie

Zdjęcia niektórych rysunków.

Rysunki z Nasca – przypuszczalne przyczyny powstania

Oficjalna wersja jest taka, że przynajmniej częściowo rysunki zostały stworzone jako astronomiczne linie obserwacyjne. Przedstawiają symbole rozgwieżdżonego nieba, np. małpa może odpowiadać Wielkiej Niedźwiedzicy, a pająk jest symbolem Oriona. Inne linie i rysunki, takie jak spirale, zwierzęta z czterema i pięcioma palcami mogły mieć znaczenie rytualne.

Paul Kossok, a po nim Maria Reiche byli zdania, że ogromne figury są gwiezdnym kalendarzem i że odwzorowują gwiazdozbiory.

Jest wiele nieoficjalnych wersji powstania rysunków z Nasca. Każda z nich wspomina o istotach z kosmosu. Podobnież to dla nich właśnie zostały wykonane. Faktem jest, że z powierzchni ziemi rysunków w ogóle nie wdać, widać je tylko z dużej wysokości.

Indianie z plemienia Nazca pracowali nad geoglifami przez ponad tysiąc lat. Jedna z legend głosi, że po ich skończeniu wszyscy nagle zniknęli. Nie wiadomo dlaczego ani co się z nimi stało.

Erich von Däniken także twierdził, że to lądowisko kosmitów oraz że autorami wzorów są przybysze z odległych galaktyk. Jedna z postaci przypomina kosmitę choć zdaniem innych jest to po prostu człowiek, któremu dorysowano nadnaturalnie duże oczy.

 

Rysunki z Nasca – jak powstały

Rysunki tworzono najprawdopodobniej usuwając z powierzchni czerwony żwir i odsłaniając jaśniejsze, żółtobiałe podłoże. W ten sposób na ciemnym tle uwidoczniły się faktycznie wyraźne linie. Linie mają średnio 20 cm głębokości i około metra szerokości. Indianie prawdopodobnie najpierw projektowali wielki kształt, którego nie byli w stanie przecież ogarnąć wzrokiem, a potem przenosili kawałek po kawałku w określone miejsce.

Na płaskowyżu Nazca znajdują się setki takich geoglifów, które przedstawiają zarówno pozornie przypadkowe zbiory figur geometrycznych: kwadratów i trójkątów oraz prostych linii ciągnących się nawet przez 8 kilometrów, jak i ogromne wizerunki zwierząt i roślin. Najsłynniejszy jest pająk – 40-metrowe odnóża, kondor o przekroju 120 metrów, koliber, orki, małpy, pies, kaktusy, kwiaty i ryby.

Kandelab można znaleźć w okolicach Paracas wybierając się na wycieczkę na Wyspy Ballestes.

Nie wiadomo za bardzo jak rysunki z Nasca zostały wytyczone. Indianie, tkwiący w epoce kamiennej, wykonali tak dokładnie skomplikowane wzory? Być może odwzorowywali w terenie pomniejszony rysunek etapami. Naukowcy twierdzą, że jest to możliwe, nawet dysponując prostymi narzędziami jak zwykłe tyczki. Są też tacy, którzy zaprzeczają tej teorii za względu na precyzję wykonania rysunków.

Mapy dla rysunków z Nasca stworzyła m.in. Maria Reiche. Poniżej jedna z nich.

rysunki z naska

 

 

Rysunki z Nasca – jak je obejrzeć

Jakość i ilość obejrzanych rysunków zależy od posiadanego budżetu.

rysunki z naska

Można podjechać autobusem za 3 sole od osoby (ok 4 zł) z miasta Nasca do muzeum Marie Reiche oraz do miejsca zwanego El Mirador – gdzie jest wieża widokowa.

Wieża znajduje się przy głównej drodze.

Naska Panamericana

Wieża „el mirador” wygląda tak, a wejście na nią kosztuje 3 sole od osoby.

wieża el mirador w naska

Inną opcją jest wyjazd autobusem w kilka miejsc obejmujących rysunki oraz muzeum – w zależności od opcji koszt od 80 do 150 soli (93-174 zł za osobę). Wycieczki dostępne są w mieście praktycznie wszędzie na wyciągnięcie ręki.

Najdroższa opcja to samolot. Koszt od osoby zaczyna się od 70 dolarów amerykańskich, do nawet 120 USD (280-480 zł). Wszystko zależy od tego w jakiej firmie zakupimy wycieczkę. Najlepiej kupić bezpośrednio na lotnisku gdzie tanio dojedziemy autobusem. Lot trwa ok 30 min. Samolot zabiera na pokład 5 osób.



W 2013 r. niewielka część rysunków uległa zniszczeniu przez ciężki sprzęt używany przy wydobyciu skał wapiennych w pobliskim kamieniołomie. W grudniu 2014 r. organizacja Greenpeace przeprowadziła tu protest i mocno uszkodziła niektóre rysunki.

Kiedyś tak wyglądała ochrona rysunków z Nasca.

nasca

 

 

 

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 38
  •  
  • 19
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

  1. Jedno w tym mnie zastanawia, skąd pradawni ludzie, nie mający samolotów, mogli dokonać tak ogromnych malowideł? A druga sprawa, skąd dawni Indianie, wiedzieli jak wygląda wieloryb, skoro malowidła, wykonane są na nigdy nie zamieszkanej pustyni.

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyspy Ballestas Peru – ciekawe miejsce warte odwiedzenia

Wyspy Ballestas koło Paracas to grupa małych wysp położonych w prowincji Pisco w regionie Ica (południowe wybrzeże Peru). Składa się głównie z...

Zamknij