Kanion Saklikent – kolejny cud natury i wyzwanie tylko dla odważnych

Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Turcji, jest Saklikent. To kanion górski – wąwóz kamienno – skalny. Wysoki miejscami na 300 m, a długi na ok. 18 km.

Ten kanion jest jednym z najgłębszych na świecie, a powstał drążony przez wieki przez spływającą wodę między skałami. Zimą poziom wody w kanionie Saklikent jest tak wysoki, że trudno się przedostać. W związku z tym wejście na jego teren i przejście możliwe jest jedynie latem gdy poziom wody opada.

Saklikent w języku tureckim oznacza „ukryte miasto” i faktycznie nazwa jest bardzo trafna.

Po przejściu jedynie 4 km mogę powiedzieć, że to wyzwanie dla odważnych i wytrzymałych. Odpornych na zimno i wodę. Kanion jest tak głęboki, że światło słońca tu nie dochodzi. Droga jest trudna, błotnista, wodnista, kamienista, miejscami trzeba się wspinać, miejscami przepłynąć, miejscami jest całkiem ciemno, czasem trzeba skoczyć ze skały do wody lub ze skały zjechać, czasem trzeba się wspinać, a skały miejscami są bardzo, bardzo śliskie i wysokie.

Lokalizacja

Kanion Sakliknet położony jest na południu Turcji, w regionie Wybrzeża Śródziemnomorskiego (przeczytaj więcej o Turcji w zakresie informacji ogólnych i geografii).

turcja saklikentDokładna lokalizacja na mapach obok.

 

droga dojazdowa do sklikent z fethiyeDojazd od strony Fethiye.

 

Wyprawa

Jeśli chcesz tylko zerknąć wystarczy 30 min, jeśli chcesz przeżyć przygodę zarezerwuj sobie cały dzień na kanion Saklikent.

Żeby dojechać do Saklikent masz kilka wyjść:

  • możesz skorzystać ze zorganizowanej wycieczki (chyba najgorsze – drogo i trzymamy się sztywno planu), ceny, z tego co słyszałam, wahają się w granicach 20 – 40 eur, w zależności od tego skąd się dojeżdża,
  • możesz wypożyczyć samochód w lokalnej wypożyczalni – ceny na dzień to ok. 20-25 eur – jeśli pojedziecie większą grupą koszty zasadniczo się rozłożą, a człowiek jest wolny jak ptak 🙂 (jak wypożyczyć samochód przeczytasz >>tu<<),
  • możesz jechać „komunikacją publiczną” czyli tureckim dolmuszem – koszt jest zdecydowanie uzależniony od odległości – musisz to sprawdzić samemu na miejscu.

Za bilet wstępu do Saklikent zapłcisz jedynie 5 lir tureckich, studenci 2,5 liry, a dzieci poniżej 6 lat wejdą za darmo.

kanion saklikent turcjaDobrze mieć z sobą odpowiednie obuwie – tenisówki lub jakieś z gumową podeszwą.

Na miejscu, za 10 lir, możecie nabyć butki z fasownem jak na zdjęciu obok.

Kilka fotek z wąwozu.

 

Nagrałm krótki filmik. Pamiętajcie, że w kanionie, im dalej, tym wigotniej, zimniej i ciemniej. Tylko miejscami dochodzi światło, dlatego film jest z niewielu, mniej hardkorowych przejść.

Natomiast „po” ciężkiej wyprawie należy się odpoczynek, wyciągnięcie nóg i parę innych przyjemności. Na miejscu obiad – ok. 15 -20 lir (dość przyzwoicie), kawa turecka – 3-5 lir, kawa latte – 5-8. Znośnie 🙂 Klimaty przyjemne – tureckie.

 

Miejsce godne polecenia! Piszcie w komentarzach o podobnych miejscach!


Polecam przydatne linki – tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 18
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Nie ma jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sri Lanka – wiza i szczepienia obowiązkowe

Czas szybko leci i zaczynam przygotowywać się do dłuższego wyjazdu - tym razem na Sri Lankę - pełna nazwa Demokratyczno...

Zamknij