14 ciekawostek z Jamajki

Ciekawostki z Jamajki.

Jest ich 14.

To znaczy jest ich pewnie więcej ale ja zebrałam ich właśnie 14 (kolejność jest całkowicie losowa, tak jak mi się przypomniało):

 1. Kierowcy bardzo uważają na przechodniów i ustępują im pierwszeństwa nawet gdy nie ma pasów. Dziwny kraj? całkiem niepodobny do innego!
 2. Jamajczycy, w większości są bardzo przyjaźni. To jedna z tych nacji na którą zawsze można liczyć.
 3. Gandzia czyli marihuana jest tu ogólnie dostępna i można ja palić w dowolnych ilościach.
 4. Uwaga! Ceny towarów w sklepach i w restauracjach nie obejmują podatku! Finalnie zawsze zapłaci się więcej, ale nie za bardzo wiadomo o ile.
 5. Dzieci są bardzo ufne w stosunku do obcokrajowców, starajcie się tego nie wykorzystywać. Wsiądą do samochodu w celu podwózki lub wskazania jakiegoś miejsca.
 6. Ludzie są bardzo życzliwi i pomocni, rzadko naciągają, ale denerwują się bardzo gdy nie okazuje się im szacunku lub ich lekceważy.
 7. Bardzo łatwo znaleźć nocleg na Jamajce, nawet bez wcześniejszego bookowania, dobrze jest to zrobić za dnia, bo tzw. „guesthouse” czyli nasze pensjonaty nie są oznakowane w żaden sposób lub w sposób mało widoczny. Najlepiej popytać w okolicy o taki hostel.
 8. Pomimo, że Jamajka jest jednym z producentów kawy, trudno kupić w barach czy restauracjach kawę naturalną (z ekspresu), nawet graniczy to z cudem. Zwykle podaje się kawę „instant” czyli rozpuszczalną i w wersji bardzo słodkiej, i to nawet nie jest kwestia cukru tylko skondensowanego słodkiego mleka, które jest do niej dodawane.
 9. Jamajka jest bardzo zieloną wyspą, praktycznie codziennie pada ale zaraz potem wychodzi słońce, dlatego jest bardzo, bardzo zielono. Zobacz np. >> Góry Błękitne.
 10. Jamajczycy, w większości są bardzo biedni, nie przywiązują wagi do ochrony środowiska, śmiecą i używają plastików pod każdą postacią na potęgę.
 11. Cały czas krąży wśród Jamajczyków duch Boba Marleya, rastafari i Babilonu. Wiecej o Bobie przeczytacie w tym wpisie >> BOB Marley.
 12. Co dziwne trudno kupić też wyciskane soki na ulicy, bardzo dziwne…..
 13. Papier toaletowy wrzuca się do kosza obok wc, nigdy do muszli!
 14. Niestety dla takich osób jak ja – z problemami kręgosłupowymi – spanie na Jamajce jest całkiem niewygodne. Kto ma problemy z kręgosłupem będzie je miał, po pobycie na Jamajce jeszcze większe, bo zdecydowana większość łóżek ma bardzo miękkie materace.
Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 12
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Powiązane tematy

Nie ma jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bob Marley – top 1 na Jamajce w 2018 r.

Bob Marley! Jak widzą go dziś Jamajczycy? Skoro Jamajka to kilka słów musze poświęcić osobie Boba Marleya. Faktycznie Robert Nesta...

Zamknij