Bob Marley – top 1 na Jamajce w 2018 r.

Bob Marley! Jak widzą go dziś Jamajczycy?

Skoro Jamajka to kilka słów musze poświęcić osobie Boba Marleya. Faktycznie Robert Nesta Marley.

Wśród większości Jamajczyków widać cały czas kult Marleya. Dotyczy to w zdecydowanej części  niezamożnej grupy społeczeństwa. Ponieważ większość Jamajczyków żyje bardzo skromnie lub w całkowitej biedzie to właśnie powoduje, że mowa o większości Jamajczyków.

 

Bob Marley 1945 – 1981

Bob Marley urodził się w 1945 r. Żył 36 lat.

Był synem Afroamerykanki i Amerykanina. Miał podobno 11cioro dzieci, kilka ze swoją żoną Ritą, resztę z innymi kobietami.

O niem samym i jego życiorysie przeczytasz w wielu miejscach, ja wskazuję >>wikipedię – Bob Marley<<.

Słowa jego muzyki zaczęły tak naprawdę mieć znaczenie dopiero kiedy Marleya już nie było. Miał 36 lat gdy zmarł (w 1981 r.).

Bob Marley był legendą swoich czasów. Każdy i nim słyszał! Od momentu jego śmierci minęło już kilkadziesiąt lat, a jednak dziś nadal jest najsłynniejszym wykonawcą muzyki w stylu reggae.

 


Oszczędzaj na hotelach i sprawdź na tej wyszukiwarce ile możesz zaoszczędzić. To nic nie kosztuje. To wyszukiwarka wyszukiwarek, przeszukuje za Ciebie strony internetowe w poszukiwaniu najlepszej ceny!

 

 

Jamajczycy mówią, że co prawda Marley fizycznie umarł ale jego duch jest cały czas żywy. I to prawda. Cały >>ruch Rastafari<< i wiara w „zioło” chyba właśnie tu na Jamajce jest najbardziej widoczny.

Ruch Rastafari na Jamajce to muzyka reggae i dredy na włosach. Ruch powstał ok. 1930 r. jako wyraz żyjących tu biednych, czarnych Jamajczyków.

Palenie marihuany traktowane było i jest nadal jak sakrament, prowadzący do zdobycia wyższej mądrości i bardziej jasnego myślenia. Ta religia hołduje wierze w miłość i brak agresji. Wierzy także, że Bóg żyje w każdym człowieku i dlatego każdy jest taki sam. Ani lepszy, ani gorszy.

 

Bob Marley – jak zmarł

Co do przyczyn śmierci Boba Marleya jest kilka hipotez.

  1. Ta powszechna, odnajdywana w internetach mówi, że zmarł na raka.
  2. Inna, że został zamordowany przez agentów CIA. Tu głównie mówi się o jego otruciu.
  3. Jamajczycy w większości wierzą w to, że został otruty, be wskazywania przez kogo. Niektórzy posuwają się dalej i mówią, że trucizna znajdowała się w używanych przez niego butach co doprowadziło do powolnej śmierci.
  4. Jamajczycy lepiej sytuowani (zdecydowana mniejszość na wyspie) twierdzą, że był kobieciarzem, ćpał, pił i to wszystko doprowadziło do wyniszczenia organizmu i śmierci w tak młodym wieku. To, że Marley zaangażowany był politycznie jest powszechnie znane, ale Ci ostatni twierdzą także, że był dodatkowo politycznie skorumpowany. To także pośrednio wskazywane jest przez nich jako przyczyna wyniszczenia psychicznego i śmierci.

Ot informacje z pierwszej ręki zasłyszane na Jamajce w 2018 r.

Bob Marley – słynne cytaty

Zebrane główne cytaty z piosenek Boba Marley znajdziesz >>tu<<.

Poniżej wybrałam te, które mnie się najbardziej podobają.

Kiedy byłem małym chłopcem, płakałem, że nie mam butów na stopach. Przestałem płakać, kiedy zobaczyłem dziecko, które płacze, bo nie ma stóp.

Mój dom jest w mojej głowie, mój dom jest zawsze tam, gdzie ja.
Reggae jest rzeką miłości stworzoną dla tych, którzy wiedzą czym jest miłość.
Mam tylko jedno marzenie. Mam tylko jedną rzecz którą chciałbym zobaczyć tak naprawdę. Chciałbym zobaczyć jak żyją razem – czarni, biali, Chińczycy, wszyscy – to wszystko.

Kilka porad:

Chcesz zaoszczędzić na biletach lotniczych - zawnioskuj o kartę Nest Banku - która uprawnia w wielu miejsach do zniżek na bielety lotnicze (nawet do 30 euro na bilecie).

Karta i konto są darmowe!

 

Załóż konto w kantorze Alior Banku i wymieniaj waluty dużo taniej, a dodatkowo płać kartą do konta walutowego bez dodatowych opłat i bez marży na przewalutowaniu!

 

 

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 14
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Powiązane tematy

Komentarze

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Góry Błękitne na Jamajce oraz o wypożyczeniu samochodu raz jeszcze

Na Jamajce znajdują się Góry Błękitne (Blue Mountains). Cała Jamajka jest zieloną wyspą ale tu, w górach jest po prostu...

Zamknij