Irie Blue Hole niedaleko Ocho Rios na Jamajce

Irie Blue Hole zwana także Cool Blue Hole to jedno z miejsc na Jamajce gdzie można podziwiać przyrodę i zatopione w dżungli wodospady oraz niewielkie, wypełnione błękitnie krystaliczną wodą „studnie”.

Jak tam dojechać oraz ile zapłacić za wstęp dowiesz się z tego wpisu.

Nie interesują Cię sprawy praktyczne – zobacz na zdjęciach jak tam jest pięknie.

 

Gdzie jest Irie Blue Hole i jak tam dojechać

Irie Blue Hole znajduje się w północnej części wyspy, niedaleko miasteczka Ocho Rios. Na mapie googla miejsce oznaczone jest jako Cool Blue Hole.

Co prawda odległość od Ocho Rios jest niewielka, bo ok. 10 km ale tylko połowa drogi odbywa się normalną, asfaltową drogą. Reszta to droga szutrowa zanurzająca się w dżunglę.

Droga zajmie więcej niż tu pokazano, ok. 45 min do 1 godziny.

Są rożne możliwości dojazdu do Irie Blue Hole.

Możesz pojechać (1) „rout taxi” z Ocho Rios, (2) uczestniczyć w zorganizowanej wycieczce z Ocho Rios lub dojechać tam wypożyczonym wcześniej samochodem.

O "rout taxi" przeczytasz więcej >>we wpisie dotyczącym Montego Bay<<.

Nie wiem jaki jest koszt ad (1) i (2), miałam już samochód (co zresztą polecam by objechać wyspę i jej atrakcje) kiedy dojeżdżałam w to miejsce.

Więcej o wypożyczaniu samochodów na wakacje przeczytasz >> w tym wpisie<<.

 

 

Jaki jest koszt wejścia na teren Irie Blue Hole

Hmm… nie ma cennika oficjalnego.

To miejsce nie jest objęte kontrolą rządową. Mieszkańcy pobliskich wiosek sami zaadaptowali to miejsce na atrakcję turystyczną, zorganizowali całość, dbają i sprzątają oraz oprowadzają turystów. Jak twierdzą w celu bezpieczeństwa.

W przewodniku „Lonely Planet Jamajka” opisano, że koszt wejścia to 10 dolarów amerykańskich za osobę, czyli ok. 40 zł. Dodatkowo, ponieważ konieczny jest przewodnik, po wizycie trzeba mu dodatkowo zapłacić.

Już dojeżdżając samochodem „przewodnicy” dosłownie „łapią” najeżdżających turystów. Proszą by już z nikim innym nie rozmawiać, przedstawiają się itd., a potem biegną przy samochodzie. Muszę przyznać, że robią to w grzeczny i miły sposób.

Nie ma możliwości by samemu wejść i przejść się po terenie Irie Blue Hole.

Ale jakie były fakty w moim przypadku.

Uzbrojona w 20 dolarów amerykańskich (za 2 osoby) tłumaczyłam „przewodnikowi”, że więcej pieniędzy nie mam. On twierdził, że bilet kosztuje aktualnie 15$US za osobę (jakieś 60 zł) plus, że należałaby mu zapłacić „tip” (napiwek) w wysokości łącznie ok. 30 $US (ok. 120 zł). Wynikało zatem, że całość za 2 osoby miałaby ostatecznie kosztować  ok. 180 zł.

Dalej twierdziłam, że nie mam więcej niż 20$US, więc jeśli chce dostać napiwek to musi wynegocjować dobrą cenę za bilet wstępu. I tak się stało. Wstęp kosztował 5$US za osobę (ok. 20 zł), „tip” 10 $US. Zatem łącznie, za 2 osoby zapłaciłam 20$US (ok. 80 zł).

Targuj się! Ale grzecznie.

Gdy dojedziesz na miejsce masz możliwość kupienia miękkich butów do pływania oraz możesz wypożyczyć kamizelki ratunkowe.

 

Jak wygląda w Irie Blue Hole i co można tam robić

W Irie Blue Hole możesz popływać w czystej, ale chłodnej wodzie z wodospadów, skakać do wody ze specjalnie przygotowanej skoczni, zjeść przekąskę i napić się czegoś zimnego.

Możesz podziwiać piękną naturę! Zdecydowanie jest tu bardzo ładnie.

Unikaj tego miejsca kiedy w Ocho Rios stoją w porcie ogromne statki turystyczne! Ci turyści też ta będą!


Kilka porad:

Chcesz zaoszczędzić na biletach lotniczych - zawnioskuj o kartę Nest Banku - która uprawnia w wielu miejsach do zniżek na bielety lotnicze (nawet do 30 euro na bilecie).

Karta i konto są darmowe!

 

Załóż konto w kantorze Alior Banku i wymieniaj waluty dużo taniej, a dodatkowo płać kartą do konta walutowego bez dodatowych opłat i bez marży na przewalutowaniu!

 

 

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 34
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Powiązane tematy

Komentarze

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Negril i Seven Mile Beach

Negril znajduje się na zachodnim brzegu Jamajki. Słynie z pięknych i naturalnych plaż oraz z tego, że plaże są wyjątkowo...

Zamknij