Góry Błękitne na Jamajce oraz o wypożyczeniu samochodu raz jeszcze

Na Jamajce znajdują się Góry Błękitne (Blue Mountains). Cała Jamajka jest zieloną wyspą ale tu, w górach jest po prostu cudnie – jak w dżungli. Turyści przybywają tu z dwóch powodów: (1) by zdobyć szczyt Blue Mountain Peak oraz (2) by odwiedzić plantacje kawy.

Co ciekawe, mimo, że kawę się tu uprawia, trudno w barze czy restauracji o naturalną kawę. W większości podawana jest kawa „instant” czyli z proszku, w dodatku słodka okropnie.

Ale nie o kawie jest ten wpis, tylko o górach.

Ten wpis zawiera też ważne informacje nt. wypożyczenia samochodu na Jamajce. Zanim to zrobisz przeczytaj dokładnie!

Góry Błękitne – gdzie się znajdują

Góry Błękitne na Jamajce znajdują się w środkowo wschodniej części wyspy.

Można przez góry przejechać samochodem. Ale uwaga! To jedne z gorszych dróg na wyspie. W zasadzie nie wiem czy można to nazwać drogą. Miejscami to po prostu dziurawa ścieżka na szerokość ledwie jednego samochodu. Mimo tego, tu także jeżdżą minibusy i „rout taxi”.

Droga to dodatkowo kręta serpentyna, ale widoki są piękne, warte męczącej próby przejazdu.

Moja rada: jeśli będziesz się przebijał przez góry z północy na południe do Kingston zaplanuj sobie cały dzień na dojazd. Pomimo, że to niedaleki dystans to będziesz go pokonywał w większości 10, no może 20 km na godzinę. Najważniejsze by nie utknąć na górskiej drodze po zmroku. Lepiej się wtedy zatrzymać na poboczu i przeczekać do rana by nie spaść w niezabezpieczoną „przepaść”.

     hotelscombined


Szczyt Gór Błękitnych (Blue Mountain Peak)

Ble Mountain Peak czyli szczyt Gór Błękitnych ma wysokość 2.256 m.n.p.m. I to najwyższy szczyt na Jamajce. To jedno z miejsc do którego zmierzają turyści. Pytani przeze mnie Jamajczycy czy byli na szczycie wszyscy odpowiedzieli, że nie. Zapytani dlaczego odpowiadają, że długo trzeba się wspinać i, że to męczące. A  ogóle by zobaczyć wschód słońca to trzeba by wstać w nocy i nie byliby wyspani.

Od razu się przyznam, że też nie wstałam.

Gdyby ktoś jednak chciał może wspiąć się na szczyn Gór Błękitnych. Wyprawa startuje najczęściej z Penlyne Castle lub Hagley Gap ok. 2 godziny w nocy. Droga piesza to 12 km pod górę. Jest zwykle dość zimno więc trzeba się ciepło ubrać. Dodatkowo pogoda może zmienić się w każdej chwili.

Na szczyt dociera się ok. 5.30 rano. Jeśli nie ma chmur można cieszyć się pięknym widokiem wschodzącego słońca, przy dobrych warunkach można też zobaczyć sąsiednią Kubę (położoną ok. 150 km od Jamajki).

Mavis Bank

Jeśli utkniesz w górach wieczorem lub chcesz się tam zatrzymać na noc kieruj się na wioskę Mavis Bank – ok. 1 godziny od Kingstone.

Możesz się wybrać stąd na wycieczkę do fabryki kawy. Zwykle to koszt ok. 1.000 $J czyli ok. 32 zł/osobę. Największa fabryka na Jamajce to „Mavis Bank Coffee Factory” i mieści się ok. 1 km od wioski. Kawa produkowana jest pod szyldem „Jablum” i jest tu najbardziej ceniona.


WAŻNE SPRAWY SAMOCHODOWE

Po Górach Błękitnych poruszałam się samochodem. Ha! Wypożyczyłam go mimo tego, że nie miałam karty kredytowej.

Jak wypożyczyć tanio samochód na wakacje i jak spróbować ominąć wymóg posiadania karty kredytowej opisałam w osobnym wpisie >>JAK WYNAJĄĆ TANIO SAMOCHÓD NA WAKACJACH<<.

Warto wypożyczyć na Jamajce samochód, by sprawnie objechać najciekawsze miejsca na wyspie.

W przypadku Jamajki zdecydowanie trzeba wypożyczyć samochód tylko i wyłącznie z PEŁNYM UBEZPIECZENIEM. Zresztą osobiście uważam, że to zawsze pozycja obowiązkowa. Szczególnie na Jamajce to ważne bo drogi są fatalne i prawdopodobieństwo, że się coś wydarzy jest bardzo duże. Jest wiele nieautoryzowanych wypożyczalni – trzeba ich unikać – jak ognia! Nigdy nie mają w ofercie pełnego ubezpieczenia. To informacja z pierwszej ręki, od tubylców. Blokują na karcie nawet 2 tys. dolarów amerykańskich by potem ściągnąć z tego pieniądze na wszelkie naprawy samochodu. Nie warto ryzykować!

Polecam autoryzowaną jamajską wypożyczalnię, która ma samochody w Montego Bay i w Kingstone >>www.islandcarrentals.com<<. Można online zarezerwować samochód, bez konieczności dokonania opłaty i podawania numeru karty. To szczególnie ważne jeśli nie mamy tej nieszczęsnej karty kredytowej.Podoba Ci się? - Udostępnij :)
  • 19
  •  
  •  
  •  
  •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Powiązane tematy

Komentarze

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Port Antonio – top 2 w pobliżu – Blue Lagoon i Winnifred Beach

Port Antonio to jedna z miejscowości w regionie Portland na Jamajce. Znajduje się w północno-wschodniej części wyspy. Port Antonio to...

Zamknij