Loty – jak wyszukać loty i najniższe ceny za bilety lotnicze

Ten wpis poświęcam w całości tematowi jakim jest najlepsza droga do znalezienia lotu, który jednocześnie byłby w najniższej cenie.

Temat jest długi jak Amazonka ;-), ale postaram Ci się przybliżyć najważniejsze rzeczy związane z poszukiwaniem biletów lotniczych. Przygotuj się jednak bo wpis jest swego rodzaju, dość długą instrukcją obsługi 😉

W poście znajdziesz również linki do stron, gdzie można kupić bilety lotnicze, jest ich kilka – po to by jednocześnie porównać gdzie można je kupic najtaniej. Nie ma reguły, w którym miejscu zawsze są najtańsze, dlatego warto to za każdym razem sprawdzić.

 


Informacje w całości oparłam o własne doświadczenia. Bilety na loty kupuję wyłącznie sama i wyłącznie wtedy gdy mogę je kupić w niskiej cenie 😉

Muszę Ci powiedzieć, bo to dobra wiadomość, że w ostatnich latach mocno obniżyły się ceny biletów na loty. Spowodowane jest to pewnie dużo szerszą dostępnością do informacji, zdecydowanie większą niż kiedyś.

Dziś otwieram internet, szukam, klikam i już 😉 Kiedyś trzeba było dzwonić, czekać, zamawiać, czekać, pójść do biura podróży, czekać,…. neverending story 😉 lub je poprostu kupić, ale drogo.

No właśnie. Powiedziałam, że klikam … i już 😉 I to prawda. Problem w tym żeby wiedzieć gdzie kliknąć 😉


 

Dwie grupy poszukiwaczy lotów

To dość istotne z punktu widzenia osoby, która szuka lotów i ma konkretny cel, by przepisać się do jednej z grup. Wtedy, gdy się to zrozumie, łatwiej zaakceptować cenę na biltey lotnicze 🙂

W zależności od tego, w której grupie Ty się znajdziesz możesz liczyć na droższe lub tańsze połączenia.

Podzieliłabym kupujących bilety na loty na 2 grupy:

1) lecimy w konkretne miejsce, które wcześniej wybraliśmy,

Jeżeli zaliczasz się do pierwszej grupy to prawdopodobnie też dużo wcześniej, niż na ostatnią chwilę, wiesz dokąd chcesz lecieć. Ale są tu też tacy, którzy muszą wylecieć niebawem.

Nastaw się na to, że gdy masz spracyzowany cel podróży, bilety lotnicze trzeba kupić z pewnym wyprzedzeniem, jeśli chcesz zapłacić stosunkowo najmniej. Dlaczego? Bo ogólna zasada, która do tej pory ma zwykle miejsce jest taka, że cena biletu lotniczego rośnie wraz ze zbliżaniem się terminu odlotu. Czyli im później kupisz bilet na loty tym więcej zapłacisz.

Najlepszym okresem na kupno biletów na loty do Europy to ok. 3-4 m-ce przed datą wylotu. Dla dalszych destynacji bilety w najniższych (standardowych cenach) trzeba kupić ok. 5-7 m-cy wcześniej.

Jeżli masz mocne nerwy 😉 możesz wstrzymać się z kupnem biletów w typowym -najlepszym czasie i poczekać na promocję. Być może sie zdaży. Nie wiadomo jednak czy pojawi sie na pewno i czy jeśli już będzie to właśnie w terminach, na których Ci zależy. Takie czekanie zawsze wiąże się z ryzykiem, ale często bardzo opłacalnym. Pytanie czy jesteś gotów je podjąć 😉

Jeżeli planujesz swoją wyprawę dużo wcześniej, np. rok wcześniej, to zdecydowanie warto poczekać – w tak długim okresie promocyjne bilety na Twoją destynację pojawią się na pewno.


Polecam przydatne linki

– tanie loty, jeszcze bardziej tanie loty – dla wnikliwych, wymiana waluty szybko i tanio na podróże oraz ubezpieczenie w podróży!

flipo

baner_biblia_taniego_latania

walutomatbankier ubezpieczenie turystyczne


2) lecimy tam, gdzie są najlepsze ceny – miejsce nie ma większego znaczenia, poza tym, że ma być fajne 😉

Jeżeli zaliczasz się do drugiej grupy, tak jak ja ;-), to można lecieć w najdalsze zakątki świata w cenach dużo niższych niż normalne – typowe. 

Tę grupę osób cechuje przede wszystkim elastyczność. Nie są związani terminem wyjazdu, ani miejscem destynacji. Obowiązuje tu zasada: jest dobra cena – pakuję się i lecę lub kupuję bielety z wyprzedzeniem, wtedty kiedy jest promocja i lecę bardzo tanio.

Dla przykładu ceny, które ja zanotowałam na moje loty (w obie strony, z bagażem rejestrowanym): do Wenezueli leciałam za ok. 1.400 zł, do Kolumbii – ok. 1.600 zł, do Chin – ok. 1.400 zł, Barcelona ok. 150 zł, Malta ok. 250 zł, Filipiny – 1.900 zł, Turcja, Tunezja, Egipt – ok. 350 zł,  itd mogłabym wymieniać. Wszystkie ceny poniżej typowych, a nawet poniżej typowych promocyjnych 😉

Loty, zwykle na krótkie dystynacje, można wykupić również w konwencji lotów czarterowych, tzn. takich, które wcześniej wykupione zostały przez biura podróży, a te, jeśli ich nie sprzedały po normalnej cenie, na 3-5 dni przed wylotem wyprzedają ostatnie miejsca po bardzo nickiech cenach. Przykład – typowa cena na Agadir (Maroko) ok. 1.000 zł, możliwość zakupu na 3-5 dni przed wylotem – cena 300-400 zł. Tej możliwości poświęcę osobny wpis.

Osoby, które podróżują w ten sposób mogą bardzo dużo pieniędzy zaoszczędzić. Promocje pokazują się praktycznie na każdy kierunek lotu, trudno jednak przewidzieć kiedy się pojawią i jaki okres na wyloty i powroty będą obejmowały.

 

Ceny biletów lotniczych – typowe i nietypowe

Poniżej pokazałam, z własnego doświadczenia – latania i śledzenia ceny biletów lotnicznych na różne destynacje.

ceny za bilety lotnicze

Jak widzisz różnice w cenach są zasadnicze. Warto być elastycznym 😉

Jak szukać bilety na loty

W sieci znajdziesz wiele różnych wyszukiwarek lotów. Wszystkie wydają się podobne, a jednak nigdy nie wiadomo która jest najlepsza (przeszukuje największą ilość możliwości) oraz która ma najniższe opłaty dodatkowe.

Bilety można rezerwować również bezpośrednio na stronie przewożnika. To może być opłacalne jeśli korzystasz z jedngo przewoźnika. Jeśli mamy loty łączone to zazwyczaj to połączenie różnych przewoźników i kupno lotów w pakiecie powoduje, że lot łącznie jest tańszy.

Bardzo dobre są wyszukiwarki, a jest ich niewiele, gdzie można loty wyszukiwać po kraju wylotu i przylotu, a nie tylko wpisując miasta.

I tu na marginesie uwaga (nie dotyczy ona raczej osób z pierwszej grupy, które lecą zazwyczaj do konkretnego miasta). Warto czasem wyszukać loty według kraju, do którego zamierzasz lecieć – bo cena z innego miasta do innego miasta, niż docelowe, może być dużo niższa, a dojazd wewnątrz danego kraju będzie tańszy i w sumie za takie połączenie zapłacimy mniej. Czasem nawet warto sprawdzić kraj sąsiedni.

Dla przykładu szukając lotów np. z Polski na Kubę sprawdź koszt na loty ze wszystkich miast w Polsce, a nawet w państwach sąsiednich, np. w Berlinie czy Pradze. Loty mogą być dużo tańsze, a dojazd do poszczególnych miast koleją lub autokarem będzie w sumie dużo niższy niż lot z konkretnego, wybranego miasta. Sprawdź też loty krajowe, bo bardzo często będą bardzo tanie – z miasta do miasta w ramach jednego kraju. Dla przykładu na Filipinach przemieszczałam się pomiędzy wyspami samolotem korzystając z promocyjnych cen na loty – ok. 25 dolarów 😉 Ten sposób był nieporównywalnie szybszy niż drogą morską, a przede wszystkim dużo tańszy 😉

Osobiście korzystam z dwóch wyszukiwarek zawsze i w pierwszej kolejności : Flipo i eSky.

Flipo  i eSky nie mają dodatkowych opłat, są badzo łatwe w obsłudze. Flipo – mój ulubiony 😉 – ma często, na kluczowe i ciekawe połączenia, przygotowane kalendarze lotów. Dzięki kalendarzom wylotów i powrotów łatwo możesz sprawdzić, w których datach obowiązują najniższe ceny. Daty te są zebrane w jednym miejscu i w łatwy sposób można dokonać wyboru. Dodatkowo przy wyszukiwaniu lotów można odznaczyć opcję +/- 3 dni.

Poniżej wyszukiwarka Flipo, możesz sprawdź teraz ceny biletów:

 

 

Podsumowanie

Szukając tanich lotów:

 • warto być elastycznym co do terminu wylotu,
 • nie martw się tym, że wylot i przylot nie jest w Polsce, a w innym kraju europejskim – aktualnie jest bardzo duża sieć tanich i łatwych połączeń (lotniczych, kolejowych czy autobusowych) z większością miast europejskich i miast polskich,
 • na miejscu, w danym kraju również są tani przewoźnicy, z którch w łatwy sposób można korzystać,
 • monituj ceny na loty na wybrany przez Ciebie kierunek, sprawdź zawsze kilka wyszukiwarek, poniżej linki do najczęściej używanych przeze mnie:
flipo esky sayscanner
Mała uwaga: skyscanner daje możliwość wyszukiwania lotów wg krajów, wyniki można podejrzeć w układzie miesiącznym. Z wyszukiwarką trzeba jednak uważać: trzeba przejść cały proces ustalania ceny (do momentu tuż przed zakupem), żeby zobaczyć ile faktycznie będzie kosztował bilet. Wyszukiwarka robi czesem numery i na samym końcu dolicza opłaty dodatkowe.

Przykładowe ceny z wyszukiwarek – jak widzisz nie ma reguły 😉

Dobór szukanych lotów i dat jest zupełnie przypadkowy, różnice czasem zasadnicze:

1) szukam lotu z Wraszawy do Carakas (Wenezuela) na 11 listopada, powrót 28 listopada, wyszukuję 5 września

Flipo – 4.483,29 zł, eSky – 10.266 zł, scyscanner – 5.480 zł.

2) szukam lotu z Berlina do Marakeszu (Maroko) na 9 września do 18 września, wyszukuję 5 września

Flipo – 1.264,51 zł, eSky – 1.184 zł, skyscanner – 1.657 zł.

3) szukam lotu z Warszawy do Barcolony na 27 grudnia, powrót 31 grudnia; wyszukuję 5 września

Flipo – 872 zł; eSky – 949 zł; skyscanner – 856 zł.

Wyszukiwarki zawsze mają jakieś promocje, poniżej odnośnik do aktualnych na eSky:

Jeśli już masz lot, poszukaj noclegu, rady i linki w rozdziale jak szukać taniego noclegu.

Może masz jakieś inne sprawdzone sposoby? Podziel się nimi w komentarzu.

Dla zaawansowanych poszukiwaczy proponuję lekturę BIBLIA TANIEGO LATANIA – chcesz latać za 1 eur?ksiazka biblia taniego latania

Przeczytaj Biblię Taniego lata
nia
.

 

Zobacz także jak uzyskać ODSZKODOWANIE ZA SPÓŹNIONY LUB ODWOŁANY LOT I INNE UCIĄŻLIWOŚCI.

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 32
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Komentarze

 1. Bardzo fajny poradnik , poszukuję biletów na filipiny od około 2 miesięcy , poluję na nie i poluje , lecz niestety wszystkie wyszukiwarki maja praktycznie taka sama cene , zmieniają się oczywiscie tylko godziny lotu na dłuższe przez oczekiwania na następny samolot .
  Ale będę szukała dalej, dzięki Twojemu blogowi zawsze człowiek się czegoś dowie więcej , dziekuje 🙂

 2. W 2015 r. poleciałam do Kolumbii nawet taniej niż w 2014 r. pokazywały statystyki. Za ile – zobacz w tym wpisie >> http://magdagaskar.pl/kolumbia-2015-rozliczenie-wyjazdu/

 3. Bardzo przydatny post, ostatnio się zastanawiałam, ile kosztowałby mnie przelot gdybym organizowała go sama a nie przez biuro podróży. Na pewno skorzystam z podanych przez ciebie wyszukiwarek 🙂

  • Dziękuję Tina,
   trochę trzeba na to czasu poświęcć, ale znając wskazówki można bardzo dużo zaoszczędzić. Mam nadzieję, że przyczynię się do tego 😉
   Powodzenia!

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Z cyklu: Kolumbia na wesoło – „nieporozumienie”

Każdy kraj ma swoje dowcipy, Kolumbia też. Dziś pierwszy z nich. Dowcipy to jednak nie tylko żarty, z których można...

Zamknij