Teotihuacan – kompleks azteckich piramid nieopodal Mexico City

Teotihuacan to kompleks piramid zlokalizowany w zasięgu miasta Meksyk. Ze względu na lokalizację to chyba najczęściej odwiedzane miejsce.

Niezależnie od tego chyba każdy kto tu przyjedzie będzie pod wrażeniem technologii i ogromu cywilizacji azteckiej Teotihuacan (teo-ti-hua-kan). Według legend zostało zbudowane przez olbrzymów, zwanych „quinametin”, którzy mieli żyć przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę.

Kiedy powstało miasto, co można tu dziś zobaczyć, jak dojechać i ile to kosztuje opiszę w tym wpisie. Znajdziesz tu także zdjęcia z tego miejsca.

 

Gdzie znajduje się Teotihuacan i jak tam dojechać

Teotihuacan znajduje się ok. 50 km na północ od miasta Meksyk, w dolinie pomiędzy szczytami górskimi.

Jeśli jedziesz samochodem nie ma tu problemu z niebezpieczeństwem. Przy kilku wejściach do kompleksu znajdują się parkingi.

Jeśli chcesz dotrzeć tam autobusem udaj się na Terminal Norte (autobusowy), który znajduje się bezpośrednio przy stacji metra o nazwie Autobuses del Norte.  Co godzinę miedzy 7 rano o 6 wieczorem odjeżdżają autobusy bezpośrednio do strefy archeologicznej. Koszt 50 mex (peso meksykańskich) w jedną stronę, tj. ok. 10 zł (11.2017 r.).

Na miejscu można kupić pamiątki i coś zjeść, jak zwykle zresztą ceny są tu wyższe niż w mieście Meksyk, ale to rząd 20-40%, raczej nie więcej.

Koszt wejścia na teren kompleksu jest zupełnie przyzwoity, jak w całym Meksyku – 70 mex, tj. ok. 14 zł.

Cała wycieczka zamknie się w kwocie 170 mex, tj. 34 zł (bez uwzględnienia wyżywienia).

Zwiedzanie miasteczka jest bardzo ciekawe i inspirujące, choć lekko może być też irytujące ze względu na sprzedawców pamiątek wszelkich oraz ilość osób chętnych do zwiedzania. Podobno największe tłumy są tu w niedziele i święta.


 

     hotelscombined


 

Teotihuacan – co to za miejsce

Teotihuacan to pozostałość po dawnym mieście, które obejmowało powierzchnię przeszło 20 km.kw. Tylko część, ale główną można dziś zobaczyć – to powierzchnia ok. 2 km.kw.

W kompleksie powstały place targowe, spichlerze, teatry i boiska do gry w pelotę. Plan miasta miał układ dwuosiowy. Jedna z osi w kierunku północ – południe, miała nazwę Aleja Zmarłych, druga oś ciągnęła się ze wschodu na zachód.

Według współczesnych szacunków liczba mieszkańców określana jest na ok. 200 tys.

Teotuhuacan słynie głównie z dwóch piramid, które dominują nad całym kompleksem. To piramida słońca (Piramide del Sol) i piramida księżyca (Piramide de la Luna).

Piramida słońca >>

Piramida Słońca została ukończona do 150 r. Ta piramida jest trzecią co do wielkości piramidą na świecie (największa jest egipska piramida Cheopsa, druga piramida w Cholula w Meksyku).

By wejść na szczyt trzeba przebyć 248 schodów (tak, policzyłam). Z samej góry widać jak na dłoni całe miasto.

Piramidę wybudowano na cześć boga słońca. Podstawa piramidy jest kwadratowa i ma 222 m długości. Wysokość 70 m. Wybudowano z ok. 3 mln ton kamienia bez użycia metalowych narzędzi.

 

Piramida księżyca >>

Piramida księżyca jest niższa – ma ok. 45 m wysokości.

Teotihuacan było niegdyś największym miastem w Meksyku, a być może nawet jego stolicą.

Pierwsze plany miasta powstały w I wieku.

Reszta miasta została wybudowana i ukończona pomiędzy 250 r. a 600 r.

 

Miasto, z różnych przyczyn (ekonomicznych, społecznych i rozwoju innych miejsc) upadło w VIII w.

Kilka wieków później Teotihuacan stało się miejscem pielgrzymek Azteków, którzy wierzyli, że to właśnie tu bogowie poświęcili swoje życie by słońce było w ruchu i by powstał tzw. piąty świat, zamieszkały przez Azteków. To tu wg ich wierzeń nastąpiło oddzielenie dnia i nocy, powstało słońce i księżyc.


 

     hotelscombined


 

Zajrzyj też do wpisów o innych ciekawych miejscach:

 1. Lwia skała na Sri Lance
 2. Borobudur wielka świątynia w Indonezji
 3. Las Lajas ogromne sanktuarium w Kolumbii,
 4. Machu Picchu w Peru
 5. Pustynia Naska w Peru
Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 22
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

1 komentarz

 1. Bardzo przydatny i ciekawy artykuł okraszony ładnymi zdjęciami. Po jego przeczytaniu zdecydowałem się na obejrzenie tego miejsca na własną rękę a nie poprzez wykupioną wycieczkę. Dzięki, zabieram się za penetrowanie innych wpisów :).

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dojazd do Palenque z San Cristobal de las Casas w Meksyku

Dojechałam do Palenque choć było całkiem nieprzewidywalnie. Uprzedzano mnie wcześniej, że trasa między San Cristobal de las Casas a Palenque...

Zamknij