Jamajka niebo i piekło w jednym…na ziemi

Jamajka! Niebo czy piekło na ziemi?

Jamajka jawi się w myślach jako kolorowa wyspa, zalana muzyką Boba Marleya, piękne plaże, na których spędza się czas z drinkiem w ręce. Wielu nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że na wyspie jest bardzo duża przestępczość, zabójstwa i raj dla gangsterów.

Jaka jest Jamajka naprawdę zobaczę już wkrótce. Teraz kila faktów związanych z tym krajem.

Jamajka to jedna z tysiąca wysp na Karaibach. Dość mała bo długa na około 230 km i szeroka (w najszerszym miejscu) tylko na około 90 km. Zamieszkuje ją niecałe 3 mln ludzi. Jamajka jest 28 razy mniejsza od Polski!

Wyspa odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1494 r.

 

Gdzie jest Jamajka?

Jak to gdzie!?

Na „moich” ukochanych Karaibach. Mapa wyjaśnia wszystko:

Jak się tam dostać? Najszybciej samolotem. Jeśli szukasz tanich lotów zajrzyj na stronę >> jak znaleźć tanie loty << oraz do >>tui<< czy nie ma akurat wyprzedaży czarteru.

 

Ciekawsze dane i ciekawostki o Jamajce!

 1. Na Jamajce pierwotnie mieszkali rdzenni Indianie. Po 1655 r. w związku z przywożonymi na wyspę mieszkańcami Afryki w zasadzie nie było ich już na Jamajce. Dzisiaj spośród grup etnicznych Afroamerykanie stanowią ok. 90% mieszkańców, reszta ludność mieszanego pochodzenia.
 2. Głową państwa jest Elżbieta II reprezentowana przez gubernatora generalnego i dwuizbowy parlament.
 3. Ważniejsze miasta to Kingston (wysoka przestępczość), Montego Bay (90% lotów międzynarodowych kierowane jest na lotnisko w MoBay) i Spanish Town.
 4. Podstawą ekonomii jest eksploatacja boksytów i dochody z turystyki.
 5. Całą wyspę porasta przywieziony z Chin bambus.
 6. Mieszkają tu szczury oraz polujące na nie mangusty.
 7. Klimat Jamajki zawsze był największą atrakcją. Nie ma tu pór roku! Roczna średnia temperatura wynosi ok. 27 °C na wybrzeżu i spada do ok. 20°C. W górach trochę chłodniej.
 8. Jamajka mimo tego, że jest niewielka to jest jedną z nawiększych wysp anglojęzycznych na Karaibach.
 9. Na wyspie obowiązuje lewostronny ruch samochodowy.
 10. Około 60% społeczeństwa ma dostęp do internetu.

 

Czy na Jamajkę potrzebna jest wiza?

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobytach turystycznych bądź związanych z wymianą kulturalną, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni.

W przypadku pobytu dłuższego niż wskazany bądź wizyty w innym celu, wymagana jest wiza wydawana przez Ambasadę Jamajki w Berlinie.

W celu uzyskania bliższych informacji można zwrócić się do Konsulatu Honorowego Jamajki w Polsce pod poniższym adresem:

KONSULAT JAMAJKI W WARSZAWIE
ul. Hubickiego 27, 05-140 Serock
Tel. / Fax: (22) 782 71 35
Telefon komórkowy: 608 028 553
E-mail: kimar@qdnet.pl

 

Co zobaczyć na Jamajce?

Wyczytałam następujące „the mast”:

 1. Wodospady na rzece Dunn.
 2. Góry Błękitne – bezwzględnie trzeba się tam udać. Szczyt Blue Mountain musi być zdobyty by zobaczyć wschód słońca (przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet wybrzeża Kuby).
 3. Klify w Negril.
 4. Port Antonio z malowniczą błękitną laguną.
 5. Rose Hall – bardzo dobrze zachowany dom plantatorów owiany mroczną legendą.
 6. Slumsy w Kingston – niebezpieczne ale jednocześnie to miejsce najbardziej dzikich imprez, z jakich słyną Karaiby, a zwłaszcza Jamajka. Tu podobno odbywają się największe koncerty gwiazd muzyki reggae.
 7. Muzeum Boba Marleya (piszą też, że kiczowate).
 8. Plaże z palmami!

Co dodacie do tej listy? Czekam na info w komentarzach pod wpisem!

 

Bezpieczeństwo na Jamajce

Za MSZ:

„Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże) i kryminalną (zwłaszcza w Kingston). Incydenty w tym strzelaniny zwykle koncentrują się w dzielnicach znajdujących się w centrum miasta. Pomimo obecności patroli policyjnych, należy unikać poruszania się po opuszczonych częściach miasta oraz korzystania z transportu publicznego po zmroku, a nawet przebywania na opuszczonych plażach w ciągu dnia. Wskazane jest korzystanie jedynie z autoryzowanych przez Jamaica Tourist Board linii taksówek lub taksówek hotelowych. Podczas jazdy samochodem, należy zamykać drzwi na zamek. Należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z bankomatów. Nie należy stawiać oporu w przypadku próby kradzieży. Należy unikać przebywania w tłumie np. podczas publicznych demonstracji. Nie należy nosić biżuterii w miejscach publicznych bądź innych wartościowych przedmiotów, które mogłyby zwrócić uwagę.

Nie należy pozostawiać rzeczy bez opieki, także w pokojach hotelowych. Wskazane jest korzystanie z hotelowych sejfów. W związku z przypadkami przemocy w okolicy Mountain View na trasie z lotniska do miasta, zaleca się korzystanie z alternatywnej oznakowanej trasy Humming Bird przez South Campo Road.

Numery alarmowe: 119 policja, 110 pogotowie ratunkowe.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz MSZ.

O mrocznej stronie Jamajki przeczytasz w >>NaTemat<<

Przed wyjazdem sprawdź czy są >>ostrzeżenia<< dla wyjeżdżających na Jamajkę!

Jamajka! Niebo czy piekło na ziemi? Przekonacie się w kolejnych wpisach oraz na moim fanpejdżu na FB.

Podoba Ci się? - Udostępnij :)
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  


Jeśli spodobał Ci się ten wpis - DODAJ się do Newslettera!

Powiązane tematy

Nie ma jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pochylnie na Kanale Elbląskim między Ostródą a Elblągiem

Pochylnie na Kanele Elbląskim to nie lada gratka. Takie pochylnie aktualnie znajdują się już tylko w Polsce, nigdzie na  świecie...

Zamknij